Fazla maliyetli olan telefonlar yerine daha az maliyetli, pazarlıklı ve yenilenmiş bir Android telefon almak her zamankinden daha cazip olabilir. Ancak çok düşük bir fiyata iyi kalitede kullanılmış bir telefonu alabilirken, bu telefonları kullanmak gerçekten güvenli mi gibi sorular sorulur.

Yıllar önce piyasaya sürülen telefonlarda Android’in eski sürümleri çalışıyor. Bu, sizi ve verilerinizi meraklı gözlerden koruyabilecek kritik güvenlik güncellemelerine sahip olmadığı anlamına gelebilir. Daha önce sahip olduğunuz telefonunuzdaki güvenlik ve gizlilik konusunda endişeleriniz varsa, göz önünde bulundurmanız gereken bazı şeyler vardır:

Telefon işletim sistemi için güvenlik düzeltme eki nedir?

Bilgisayar korsanları, istismar etmek için telefonunuzun yazılımında yeni bir delik bulduğunda, bunu telefon üreticileri genellikle sabitler. Bu düzeltme, kimsenin bundan faydalanamayacağından emin olmak için telefonunuza gönderilir. Bu bir güvenlik yamasıdır. Siber suçlular her zaman telefonunuzdaki güvenliği atlatmak için yeni yollar bulmaya çalıştıklarından, güvenlik yaması, muhtemelen zamanla çokça kullanılır. Bu, tehditleri tanımlama, çözme ve bir sonrakini bulma konusunda sürekli bir döngüye neden olur.

Bunu, çoğu zaman bilemezsiniz. Ancak bu, telefonunuzu güncel tutan ve bilinen tehditlere karşı korunan bir şeydir.

Üreticiler neden güvenlik yamaları göndermeyi durduruyor?

Samsung, Sony, Google ve HTC gibi üreticiler bir telefona yalnızca bu kadar uzun süre destek vermektedir. Piyasaya sürülen her yeni telefon ve Android’in her yeni sürümü yeni tehdit değerlendirmesi ve yama gerektirir. Bu, uzun yıllar ve yılları kapsayan her tek el cihazı için bu delikleri bulma ve yama yapmak mümkün değil demektir.

Sonuç olarak, Google ve telefon üreticileri, genellikle bir cihaz iki veya üç yaşına geldiğinde, daha eski telefonlar için desteği kesmek zorunda kalırlar. Bu da demektir ki bu telefonlar daha sonra güvenlik güncellemeleri almayacak. Yani o telefonda bir tehdit tespit edildiğinde düzeltilmeyecektir.

Güncel olmayan bir telefon kullanmak güvenli midir?

Güvenlik şirketlerinin belirttiğine göre, güvenlik yamaları almayan bir cihazı çalıştırmanın güvenli olduğu düşünülmüyor. Ayrıca, savunmasız bir telefon, kişisel ve şirket e-postalarınız, iletişim bilgileriniz, bankacılık bilgileriniz veya telefon görüşmelerinizin sesi dahil olmak üzere telefonunuzdaki her şeye tam erişime izin verebilir. Bir bilgisayar korsanı, güvenliği ihlal edilmiş el cihazını kullanmaya devam ettiğiniz sürece bu bilgilere erişmeye devam edebilir.

Telefonumun güncel olup olmadığını nasıl anlarım?

Telefonunuzun hala desteklenip desteklenmediğini öğrenmek ve güvenlik yamaları almak genellikle kolay değildir. Başlamak için Ayarlar’a gidin. Yazılım güncellemelerinizi kontrol edin. En son sürümü yükleyin. Genellikle size telefonun en son ne zaman güncellendiğini gösterir. Telefonunuz en son işletim sistemi yazılımına sahip olduğunu söylüyorsa, ancak en son sürüm çok önce yüklenmişse, kötü haber. Telefonunuz büyük olasılıkla artık desteklenmiyor.

Önemli bir kural, iki ila üç yaşındaysa bir telefonun artık desteklenmeyeceğidir. Ancak bu durum şirketten şirkete değişir. Örneğin, Google, 8.0, 8.1, 9.0 ve 10 Android sürümleri için güvenlik güncellemelerini kullanıma sunduğunu belirtir. Pixel telefonları, satışa sunuldukları tarihten itibaren en az üç yıl için güvenlik güncellemeleri alır.

Telefonunuz eski olduğunda hemen fark etmeyebilirsiniz. Eski yazılımlarda bulduğunuz en belirgin işaret, indirilecek yeni uygulamalar aradığınızda olabilir. Android telefonunuzdaki yazılım ve donanım sınırlamaları nedeniyle birçok uygulama uyumsuz olur ve bunları yükleyemezsiniz.

Telefonumun saldırıya uğramış olup olmadığını nasıl anlarım?

Telefonunuzun güvenliğinin tehlikede olup olmadığını kesin olarak fark edip etmeyeceğinizi söylemek zor. Siber suçlular, cihazınıza eriştiklerini tam olarak bilmiyor. Bu nedenle işaretlere bakmanız gerekecek.

Kötü amaçlı uygulamaların arka planda çok fazla veri kullanıyor olabileceği için açıklanamayan yüksek veri kullanımına da dikkat edin. Diğer göstergeler aynı zamanda alışılmadık derecede yüksek pil kullanımı ve yavaş performans da içerebilir. Ancak bunların her ikisi de zamanla bozulan eski donanımların kullanılmasıyla ilişkilendirilebilir.

Eski bir telefonum varsa kendimi nasıl güvende tutabilirim?

Kendinizi güvende tutmanın en iyi yolu artık desteklenmeyen bir telefon kullanmamaktır. Paranız yetersizse, henüz yeni sürüme geçmeyi göze alamıyorsanız veya herhangi bir nedenle geçici olarak eski bir telefon kullanıyorsanız, size yardımcı olabilecek birkaç şey vardır.

İlk olarak, telefonda en son yazılımın yüklü olduğundan emin olmalısınız. Satın aldıysanız, telefonu tamamen fabrika ayarlarına sıfırladığınızdan emin olun. Uygulamaları üçüncü taraf veya resmi olmayan uygulama mağazalarından indirmemeye dikkat edin. Google Play Store’dan indirdiğinizden emin olun. Ayrıca APK dosyasını bir web sitesinden indirerek kesinlikle uygulama yüklemekten kaçının. Çünkü bu, kötü amaçlı yazılımların telefona girmesinin bir yolu olabilir.

İlk başta çok fazla şey vermeyerek kişisel bilgilerinizin korunmasına yardımcı olabilirsiniz. Korumalı bir cihaza dönene kadar Android telefonunuzda bankacılık işlemlerini kullanmayın, şirket e-posta hesaplarınızı senkronize etmeyin. Bu tür önlemler almazsanız, bir saldırganın cihazda olan hemen hemen her şeyi gözlemlemesi ve manipüle etmesi kolaylaşır.

Instagram