Apple Watch, ilk kez piyasaya sürülmesinden bu yana, birçok uygulamayla beraber birçok şeye dönüştü. Sağlığınızı takip etmenize yardımcı olacak bir araç olması bunlardan biri. Hatta Apple Watch, bundan çok daha fazlası oldu.

Sadece bileğinizi kaldırarak uygulamalar kurabilir, Siri ile konuşabilir, spor skorlarını kontrol edebilir, mesaj gönderebilir ve hatta gelen kutunuzu küçük ekrandan takip edebilirsiniz.

Apple Watch’un tam potansiyeline sahip olmasanız bile, Apple Watch’un ne kadar güçlü olduğunu düşünmenizi sağlayacak bazı temel bilgilere burada yer vereceğiz.

Temel bilgiler

En yeni özelliklerden yararlanabilmek için WatchOS’un en son sürümünü çalıştırdığından emin olmak istersiniz. Öncelikle saatinizi güncelleyin. Bunun için saatinizi kutudan çıkardıktan ve iPhone’unuzla eşleştirdikten sonra gerekli güncellemeyi yapın.

Ayrıca bildirimler önemli bir akıllı saat özelliğidir.Apple Watch, bileğinize bildirim koymaktan daha fazlasını yapar. Bir diğer özellik de saatin su geçirmez olduğudur.

Sinema modunu kullanın. Kontrol Merkezinde iki maske bulunan düğmeyi fark ettiniz mi? Bu düğme sinema modunu etkinleştirir. Etkinleştirildiğinde, Apple Watch’unuz susturulur ve ekrana dokunana kadar saatiniz yanmaz.

Sağlık

WatchOS 5‘ten başlayarak, Apple Watch artık belirli antrenmanları otomatik olarak algılayabilir. Aynı zamanda yoga antrenmanlarını izleyebilir.

Apple Watch, gün boyunca taktığınızda kalp atış hızınızı sürekli olarak izler. Kalp atış hızınızı izlemek veya isteğe bağlı bir okuma yapmak için özel bir uygulama var.

Ayrıca Apple Watch üzerinde, EKG uygulamasını kurabilirsiniz. Yeni EKG uygulamasını kurmadan önce WatchOS 5.1.2 veya daha yenisini çalıştıran bir Apple Watch Series 4 ve iOS 12.1.1 veya daha yenisini çalıştıran bir iPhone’a sahip olmanız gerekir. Güncellediğinizde, EKG uygulamasını kullanmak basit bir iştir.

Yine WatchOS, ortamınızın gürültü seviyesini izleyen ve işitme duyunuzda hasar riski olup olmadığını size bildiren yeni bir işitme sağlığı özelliği ekledi.

Apple Watch ekstra özellikleri

Düşme algılama özelliği ile Apple Watch Series 4, düştüğünüzü ne zaman düştüğünü belirleyecek ve birkaç saniye hareketsiz kaldıktan sonra sizin adınıza acil durum servislerini arayacak.

Bileğinizi tutun, bir düğmeyi basılı tutun, konuşun ve bırakın. Onaylanmış kişilerinizin sizinle her an konuşmaya başlayabileceğini unutmayın.

Apple Watch’unuzu takarken Mac‘inizin kilidini açın. Apple Watch’unuzda bir şifre kodu ve oldukça yeni bir Mac kurulu olduğu sürece, Mac’inize giriş yapmak için saatinizi kullanabilirsiniz. Mac’inizde Sistem Tercihleri> Güvenlik ve Gizlilik’e gidin ve Apple Watch’unuzun Mac’inizin kilidini açmasına izin ver seçeneğinin yanındaki kutuyu işaretleyin. İstendiğinde Mac şifrenizi girin.