Yapay zeka insana karşı

ABD’li teknoloji devlerinden IBM’in insanlarla etkileşim amacıyla tasarladığı yapay zeka tabanlı bilgisayarı Project Debater bir ilke imza atarak münazaraya katıldı ve insanlarla karşı karşıya geldi.

Project Debater münazara öncesinde herhangi bir hazırlık yapmadı. Münazara başlamadan çok kısa bir süre önce belirlenen konularda diğer tartışmacıları dinledi ve rakiplerinin tezlerini çürütmeyi başardı.

Project Debater münazara esnasında internete bağlı değildi. Kendi veritabanında bulunan çoğunluğu akademik makalelerden, gazete ve dergilerden oluşan yüz milyonlarca dosyayı tarayan sistem rakiplerine karşı toplamda 2 defa tartışmaya girdi.

Tartışma konusu olarak ilk münazarada “uzay keşifleri” belirlendi. Ve katılımcılara bu konuda daha fazla kaynak talep edip etmedikleri sorusu yöneltildi.

Project Debater/IBM

Katılımcılara sunuş ve sonuç bölümleri için toplam 10 dakika süre verildi. İsrail’in 2016 münazara şampiyonu Noa Ovadia Project Debater’e karşı savunduğu iddiasında uzay yolculuğu yerine daha öncelikli sorunların çözümüne kaynak ayrılması gerektiğini söyledi.

IBM’in Project Debater’i ise “Parayla yapılabilecek daha önemli şeyler olduğunu savunmak kolay. Buna itirazım yok. Bütçemizdeki tek harcama kaleminin bu olduğunu belirtmiyorum. Ama söylediğin şeyin konumuzla bir ilgisi yok. Uzay keşiflerine bütçe ayrılması toplumun yararına olacağı için hükümet bu yönde bir politika izlemeli” dedi.

Münazaranın sonunda bir oylama yapıldı. Oylamada insan katılımcıların daha iyi bir performans gösterdiği ancak IBM’in Project Debater’i tartışmaya daha fazla içerik  katkısı sağladığı görüşü hakim oldu.

IBM’in Araştırma Direktörü Arvind Krishna “Projeyi zaman içinde iş uygulamalarıyla uyumlu olarak daha özel alanlarda da kullanacağız” dedi. Ayrıca Krishna bu deneyle yapay zekanın sınırlarını zorladıklarını da aktardı.