Uzay çalışmaları, günümüzde tüm hızıyla artmaya devam ederken şirketlerin faaliyetleri bu çalışmaları verimli hale getiriyor. Bir yönüyle rekabetin artması diğer yönüyle insanları uzaya daha çok yaklaştırıyor. Gün geçtikçe de hem faaliyetler hem de insanların uzaya olan merakı artıyor.

Meraklı insanlar için, yeni bir uzay yolculuğu için gün sayılıyor. 11 Temmuz Pazar günü Virgin Galactic için lansman günü. Bu tarihte, tam bir mürettebat ile birkaç özel konuk New Mexico çölünden uzayun kenarına taşınacak.

11 Temmuz Pazar günü, Virgin Galactic’in SpaceshipTwo Unity’si ve VMS Eve taşıyıcı uçağı, Kuzey Amerika’nın en ıssız çöllerinden birinin ortasındaki ıssız bir pistten havalanacak.

SpaceshipTwo Unity

İlk kez suborbital uzay uçağında tam bir ekip olacak. Bunların arasında, iki pilot, üç çalışan ve şirket kurucusu Richard Branson olacak. Bu yolculukla, mürettebat üyelerinden olan Beth Moses ikinci kez yolculuğunu yapmış olacak. Moses ayrıca irgin’in baş astronot eğitmeni.

Ancak görünen o ki gösteride gözler, 70 yaşındaki Branson’ın üzerinde olacak. Branson, yıllarca süren çalışmalarının ve 1 milyar dolardan fazla yatırım yapmasının ardından nihayet uzayın sınırına kısa bir yolculuğa çıkmış olacak.

Branson yaptığı açıklamalarla, bunun çocukluk hayali olduğunu aktarıyor. Uzaya böyle uçmanın gerektiğini düşünen Branson, bir hedefine daha yaklaşmış görünüyor.

Bu olay bir hayalin gerçekleşmesinin çok daha ötesinde. Çünkü ülkedeki birçok yatırımcı, eyalette yeni bir endüstri oluşturması umuduyla Virgin Galactic’in Spaceport America’daki evini inşa etmek için yaklaşık çeyrek milyar dolar yatırım yaptı. Bu, bölgede heyecan uyandırdı. Vali Michelle Lujan Grisham yaptığı açıklamada, “Bu çığır açan anı nihayet dünyayla paylaşmaktan daha heyecanlı olamazdık. Uzay turizminin şafağı tam burada oluyor.” ifadelerini kullandı.

Yatırımcılar, Branson’un Pazar günü katılacağı test programını yakından takip edecekler. Virgin Galactic, 6 Temmuz itibariyle 11 milyar doların üzerinde bir değere sahip halka açık bir şirket haline geldi. Ayrıca, her bir müşteri yolculuk için 200.000 dolardan fazla ödemeye hazır durumda. Üstelik, sabırla sırada bekleyen 700 müşteri ödeme yapmış durumda. Tüm bunların ötesinde, yeni gelişmelerle insanlık için uzaya kolay erişim hakkında daha geniş bir vizyon oluşuyor. İnsanlar, onlarca yıldır uzaya avuç dolusu insan gönderiyor. Ancak yine de daha geniş insan uzay uçuşu programının büyüme hızı bir süredir durgun bir şekilde devam ediyordu. Bununla beraber, sıradan sivillerin uzaya çıkma olasılığı, en yüksek siyasi veya finansal ayrıcalığa sahip olarak bir koltuk elde etmeyi başaran birkaç kişi dışında neredeyse sıfırdı.

Şimdi ise, Virgin Galactic, Blue Origin ve ayrıca Elon Musk’ın SpaceX’i ile nihayet, bir kerelik bile olsa ilginç uzay yolculukları olacak. Uzay turistleri mikro yerçekimine, yörüngeye ve hatta belki Aya, Mars’a ve ötesine, bazı hiper hızlılarla düzenli ticari gezilere katılabilir.

Branson, uçuşunu milyarder arkadaşı Jeff Bezos‘un Blue Origin roketlerinden birini 20 Temmuz’da ilk kez uzaya göndermesinden dokuz gün önce gerçekleştirmeyi planlıyor. Buna rağmen aralarında bir yarış olmadığı konusunda Branson ısrarlı. Branson açıklamasında, “Uzayın hepimize ait olduğuna gerçekten inanıyorum. Virgin Galactic, insanlığa uzay açmaya hazırlanan yeni bir ticari uzay endüstrisinin öncüsüdür.” diyor. Pazar günkü uçuş bu doğrultuda yürütülen çalışmalarla varılmak istenen sonuç olabilir. Branson ve yanındakiler muhtemelen 90 dakikadan daha az sürecek olan bol eğlenceli bir yolculuğa çıktığında ulaşılmak istenen noktaya gelinip gelinmediğini göreceğiz.

Instagram