“NASA gezgini Perseverance ve helikopteri Ingenuity, yılın ilk aylarından itibaren Mars’ta görevlerini sürdürüyor. Bu süre boyunca iki uzay aracına ait bazı görüntüler peyderpey paylaşıldı”

NASA, Mars’a yönelik yürüttüğü çalışmalara devam ediyor. Kızıl Gezegen’de bulunan NASA’ya ait uzay araçları, burada görevlerine devam ediyor.

Mars’ta incelemeler yapan uzay araçlarından biri Perseverance yani Azim. Gezgin kısa bir süre önce buradaki görevine başladı. 18 Şubat 2021 tarihinde gezici başarılı bir şekilde Mars’a iniş yaptı. Bu andan itibaren NASA, uzay araştırmaları alanında yeni bir döneme girdi. Çünkü Perseverance (Azim) burada önemli görevler yapıyor. Görev eski mikrobiyal yaşamın izlerini araştırmayı ve dünyaya getirmek üzere örnekler toplamayı kapsıyor.

Mars’ta eski yaşam belirtilerini arayan gezginden önemli görüntüler geliyor. Bunlardan ilki Mars yüzeyine iniş yaptığı ana ait. Şubat ayında elde edilen görüntüye göre gezici, vince benzer bir şekilde yüzeye indiriliyor. Bu görüntüyü Perseverance ekibi, hayallerinin gerçek olduğu an olarak değerlendirdi.

Bu önemli anı yaşarken gezici yalnız değildi. Mars’ın doğal ortamını araştıran NASA Perseverance gezginiyle beraber bir helikopter de yer aldı. Bu helikoptere verilen isim Ingenuity.

Perseverance, Jezero Krateri’nde eski yaşam belirtileri ararken NASA’nın Ingenuity helikopteri havadan keşif yapıyor. İki araç görevlerine devam ederken birçok görüntüyü dünyaya gönderdi. Şubat ayından itibaren her iki aracın karşılıklı görüntüleri elde edildi. Hatta NASA’nın Ingenuity Mars helikopteri, kendi gölgesine ait bir görüntüyü yakaladı. Eylül ayının başlarında gerçekleşen bu an helikopterin Mars’taki 13. uçuşuna aitti.

İki uzay aracı gezegende görevlerine devam ederken bu tarz görüntüler, meraklılara hoş duygular yaşatıyor. Elde edilen bazı görüntülerde araçların yakından ve uzaktan çekilmiş halleri yer alıyor. Örneğin Ingenuity helikopterinin yakından çekilen bir görüntüsü bulunuyor. Perseverance gezgini tarafından gerçekleştirilen yakın çekim görüntüsü Nisan ayına ait. Bu tarihte Ingenuity helikopteri, Kızıl Gezegen Marsta ilk uçuşunu gerçekleştirmeye hazırlanıyor.

Nisan ayındaki bu önemli olaydan evvel helikoptere ait bir başka görüntü de mevcut. Bu görüntüyü yine Mars gezgini Perseverance elde ediyor. Ingenuity helikopterinin bu görüntüsü Mart 2021 tarihine ait. Bu dönem dağıtım sürecinin başlangıcına yakın bir zamana denk geliyor. Bu tarihte henüz, Mars helikopterinin Mars’ta çalışıp çalışmayacağı bilinmiyordu. Zaman geçtikçe gördük ki helikopter çalışarak görevine başladı. Böylece yapılan çalışmaların başarıyla sonuçlandığına şahitlik ettik.

Başarılı iki uzay aracının görüntülerinin yanı sıra Mars’a ait birçok görüntü birkaç ay içerisinde dünyayla paylaşıldı. Bu görüntüler Mars yüzeyini göstermekle beraber insanların meraklarının artmasını sağladı. Artık bu iki araçtan daha çok şey bekliyoruz. Gezginin toplamış olduğu örnekler bunlardan biri. O örnekler dünyaya getirilip araştırılana kadar göreceğimiz görüntüler merakımızı biraz olsun yatıştıracak.