“NASA’nın Lucy uzay aracı Einstein, Carl Sagan ve The Beatles gibi ünlü kişilerin sözlerini uzaya taşıyacak”

NASA, uzay çalışmalarını yürütürken geleceği düşünüyor. Düşündükleri gelecek için de ona mesaj iletmekten asla vazgeçmiyor.

1970’lerde 1970’lerde dört uzay aracı Güneş Sistemimizden tek yönlü yolculuklarına başladı. NASA, Pioneer 10 ve 11’e plaketler ile Voyager 1 ve 2 uzay araçlarına altın plaklar yerleştirdi. Bunun amacı uzaya ve uzayın geleceğine mesaj ileterek orada bir iz bırakmak.

Bu bir miras ve gelenek haline gelmiş olacak ki benzer uygulama Lucy uzay aracı için de yapılacak. Benzer bir plaket de NASA’nın Lucy uzay aracı tarafından taşınacak.  Ancak farklı bir yönden dolayı Lucy diğerlerinden ayrılıyor. Lucy Güneş Sistemimizin dışına çıkmayacağından, Lucy’nin levhasının işlevi diğerleriyle aynı olmayacak.

Lucy Truva asteroitlerine yapılan ilk görev olacak. Bu görev kapsamında, Güneş’in ana asteroit kuşağının ötesinde yörüngede dönen bu esrarengiz küçük cisim popülasyonunu araştıracak.

NASA’nın Jüpiter gezegeni ile bağlantılı Truva asteroitlerine yönelik ilk görevi, uzak gelecekte insanlığa ilham verecek bazı bilgelik sözlerini taşıyacak. Uzay aracına yerleştirilecek plaket bu kez uzaylılar için değil bizden sonra gelecekler için mesajlar taşıyor olacak.

Ünlü Kişilerin Sözleri Uzaya Taşınıyor

2033’te tek bir görev için rekor sayıda asteroidi ziyaret etmeyi bitirdikten sonra Lucy uzay aracı, Truva asteroitleri ile Dünya’nın yörüngesi arasında en az yüzbinlerce seyahat etmeye devam edecek. Uzak bir gelecekte torunlarımız gezegenler arasında Lucy’yi bulabilir. Bunun hayali ile o zamanlar için Lucy ekibi ünlü kişilerin sözleriyle geleceğe mesaj gönderiyor.

Sözleri uzaya taşınacak kişiler arasında Einstein, Carl Sagan ve The Beatles isimleri de yer alıyor. Aynı zamanda Nobel Edebiyat Ödülü gibi bazı ödül sahipleri arasından da sözler istendi.

İşte onlardan bazıları:

“Ve sonunda aldığın aşk, yaptığın aşka eşittir” (Paul McCartney)

“Hepimiz parlıyoruz… ay, yıldızlar ve güneş gibi” (John Lennon)

“Barış ve sevgi.” (Ringo Starr)

“Kendinin ötesini gördüğünde, huzurun orada beklediğini görebilirsin.” (George Harrison) Lucy uzay aracı görevinin Ekim 2021 tarihinde başlaması planlanıyor. Bu tarihten sonra insanlık için önemli bir yer edinmiş kişilerin izleri uzayın karanlığına da taşınmış olacak.

Instagram