Eylül ayında Uluslararası Uzay İstasyonu’ndan geçici parlak bir ışık olayı gözlemlendi. Avrupa üzerinde görülen geçici ışık olayı dairesel mavi parlaklık şeklinde görüldü

Evrende insanoğlunun farkında olduğu veya olmadığı birçok olay yaşanıyor. Galaksi, yıldızlar ve gezegenler etrafındaki pek çok olaydan haberdar bile olamayabiliriz. Ancak araştırmacılar sayesinde Dünya etrafında meydana gelen olaylara şahitlik edebiliyoruz.

Bu durumu sağlayan en önemli şey Uluslararası Uzay İstasyonu (ISS) içerisinde yer alan astronotlar. Ayrıca Avrupa Uzay Ajansı (ESA) da benzer katkıyı sağlıyor.

Eylül ayında meydana gelen bir olayı insanlara ulaştıran işte bu astronotlardan biri oldu. Avrupa Uzay Ajansı (ESA) astronotu Thomas Pesquet, nadir görülen bir ışık olayını tespit etti.

Uluslararası Uzay İstasyonu (ISS) tarafından elde edilen pek çok görüntü Dünyaya ulaşır. Üzerinde yaşadığımız gezegeni bu kareler sayesinde görebiliriz. Genellikle uzaydan görünen Dünya karşısında büyüleniriz. Böyle karelerde genellikle Dünya üzerinde parıldayan ışıkları görürüz. Eylül ayına ait olan bir karede bu ışıkların yanı sıra bir de ışık olayı yer alıyor.

Bu kareyi Twitter aracılığıyla insanlara aktaran kişi Avrupa Uzay Ajansı (ESA) astronotu Thomas Pesquet. Thomas Pesquet şu anda Uluslararası Uzay İstasyonu’nda (ISS) yer alıyor.

Nasıl bir ışık?

Buna benzer geçici parlak ışıkların ISS’den gözlemlenmesi yüksek bir ihtimal olarak karşımıza çıkıyor. Çünkü Uluslararası Uzay İstasyonu’nun uzayda bulunduğu konum, böyle olayları gözlemlemesi ve incelemesi açısından oldukça uygun.

Bahsettiğimiz bu olayda parlak mavi bir ışık görüntüsü yer alıyor. Dairesel olarak gerçekleşen geçici ışık olayı Avrupa üzerinde meydana geldi.

Eylül ayında gerçekleşen bu olaydaki gibi geçici parlak ışık olaylarına neden olan şey üst atmosferik yıldırımdır. Geçtiğimiz günlerde ışhttps://mostar.tech/ık hakkında tweet atan astronot Thomas Pesquet, bu durumu çok nadir görülen bir olay olarak tanımladı.

Thomas Pesquet aynı zamanda böyle yıldırımların varlığına bazı bilim insanlarının inanmadığına dikkat çekiyor. Ona göre bu durum ışık olayını daha da büyüleyici kılıyor. Pesquet yıllar önce yıldırım olaylarının varlığı pilotlar tarafından anekdot olarak kabul gördü. Buna rağmen bilim insanları onların gerçekten var oldukları konusunda ikna edilemedi. Çünkü onlar elflerin varlığına inanmıyorlar. Thomas Pesquet bununla ilgili olarak “Birkaç yıl ileri gittiğimizde elfleri doğrulayabiliriz. Elfler ve hayaletler çok gerçek. Spritelar gerçektir ve iklimimizi de etkiliyor olabilir!” dedi.