Parag Agrawal kimdir?

Twitter’ın CEO’su değişti. 45 yaşındaki Jack Dorsey’in istifa etmesiyle yerine gelen isim Parag Agrawal oldu. Agrawal, 29 Kasım 2021 tarihinden itibaren Twitter CEO’su olarak görevini sürdürecek.

37 yaşındaki Parag Agrawal, Hindistan Teknoloji Enstitüsü’nden (IIT) mezun oldu. Doktorasını ise Kaliforniya’daki Stanford Üniversitesi’nden bilgisayar bilimleri alanında yaptı.

Aslen Hindistanlı olan Parag Agrawal, 2011 yılında yazılım mühendisi olarak Twitter’da işe başladı. Bundan önce de Microsoft, Yahoo ve AT&T şirketlerinde çeşitli araştırma görevlerinde çalıştı.

Twitter’da 10 yılını geçiren Parag Agrawal, 2017 yılından itibaren burada baş teknoloji müdürü olarak görev yapıyordu. Agrawal, ayrıca Twitter’ın Teknik Strateji, Makine Öğrenimi, Yapay Zekâ, Tüketici, Gelir ve Bilim ekiplerinden sorumluydu.

Parag Agrawal’ın Twitter CEO’su olarak göreve başlaması doğduğu ülke Hindistan’da coşkuyla karşılandı. Ayrıca Agrawal, bu yeni görevi nedeniyle meraklı gözlerin odağı haline geldi. Daha önceki görevlerinde böyle bir durum söz konusu değildi. Ancak yeni göreviyle Agrawal, yaptığı her hareketi takip edilecek bir figür haline gelmiş oldu.

Parag Agrawal, yeni görevlendirmesinin ardından heyecanını anlatan bir de tweet attı.

Diğer yandan Jack Dorsey, pazartesi günü Twitter’da bir açıklama yaptı. Jack Dorsey bu açıklamasında, “Parag, bu şirketin dönüşümüne yardımcı olan her kritik kararın arkasındaydı. O meraklı, araştırmacı, rasyonel, talepkar, kendini bilen ve alçakgönüllü biri. Parag’ın CEO’luğuna sonuna kadar güveniyorum.” ifadelerine yer verdi.

Parag Agrawal, Jack Dorsey’in bu sözlerine kendi Twitter hesabından karşılık verdi. Agrawal, bu sözlerin karşılığında bir tweet attı: “Teşekkür ederim Jack, onur duydum. Devam eden akıl hocalığınız ve dostluğunuz için minnettarım. Bu şirkete 10 yıl önce binden az çalışan varken katıldım. On yıl önce olmasına rağmen o günler bana dün gibi geliyor.”

Jack Dorsey, istifasını şirket de doğruladıktan sonra kendi Twitter hesabından duyurmuştu. Ayrıca Twitter kurucularından biri olan Dorsey, istifası hakkında Twitter’dan bir açıklama yaptı. Açıklamasında “şirketimizde yaklaşık 16 yıl görev yaptıktan sonra, nihayet ayrılma zamanımın geldiğine karar verdim. Bunun benim kararım olduğunu bilmenizi istiyorum. Elbette benim için zor bir karardı. Bu hizmeti ve bu şirketi seviyorum.” ifadelerine yer verdi.

Bu durumun ardından Twitter hisseleri %10 değer kazandı.

Instagram