“Facebook’un kendisinin yaptığı bir araştırmaya göre sosyal medya uygulaması olan Instagram genç kullanıcılara zarar veriyor. Zararların çoğu zihinsel olarak karşımıza çıkıyor”

Sosyal medya kullanımı çok geniş bir alana yayılmış durumda. Sosyal medya kullanıcılarının sayısı da dikkat çekiyor. Günümüzde yaşanan bu büyüklük artış gösteriyor.

İnsanlar vakitlerinin çoğunu sosyal medya mecralarında geçiriyor. Peki bu durumun etkileri olabilir mi? Birçok araştırmacı bu konuya dikkat çekti. Sosyal medya insanı etkiler mi, etkilerse bunlar nasıl olur? Bunlar gibi sorular sıkça sorulsa da ortada değişmeyen bir durum var. Hemen hemen herkesin sosyal medya hesabı var. Üstelik bu hesapları oldukça aktif kullanıyor.

Sıkça kullanılan sosyal medya uygulamalarından biri Instagram. Facebook’un kendi yapmış olduğu bir araştırma, Instagram’ın gençler için zararlı sonuçlara neden olacağını ortaya koydu.

Facebook’un Instagram’a yönelik yaptığı araştırma, gençlerin zihinsel sağlığına dikkat çekiyor. Çünkü araştırma gösteriyor ki fotoğraf paylaşım uygulaması olan Instagram’ın, zihinsel sağlık üzerinde ciddi etkileri var.

Faceebook araştırmaları geçtiğimiz üç yıl içerisinde bazı araştırmalarda bulundu. Buna göre 2019 yılında bir araştırma sunuldu. Burada, Instagram’ın her üç genç kızdan biri için vücut imajı sorununu daha da kötüleştirdiği bilgisi yer aldı. Yine bir başka sonuca göre bunun gibi bazı nedenlerden dolayı depresyon ve kaygı bozukluğunun önü açılıyor.

Bu konuyla ilgili olarak Instagram’ın kamu politikası başkanı Karina Newton’un bir blog yazısı var. Newton burada, sosyal medyanın insanlar için iyi mi yoksa kötü mü olduğunun üzerinde duruyor. Ayrıca Instagram’ın yararları ve riskleri üzerinde durduklarını belirtiyor. Yine Newton’un üzerinde durduğu başka bir şey, uygulamayı herkes için güvenli bir yer yapmak için yürüttüğü çalışmalar. Bu çalışmaların kapsamında zorbalık, intihar ve kendine zarar verme ile yeme bozuklukları gibi konular yer alıyor. Ayrıca olumsuz sosyal karşılaştırma ve beden imajını ele alarak bir çalışma daha yapılıyor. Newton, insanlar belli içerik türleri üzerinde durduklarında harekete geçeceklerini, bunu geliştirmek için çalıştıklarını da söylüyor.

Sosyal medya kullanımının karşısında duran insanlar da var. Yıllar boyunca bu tür uygulamaların zararlı içerik barındırdığını, depresyona ve kaygı bozukluğuna yol açtığını düşünen insanlar da oldu. Hatta kullanıcıların eleştirildiği de oldu.

Sosyal medya uygulamalarının insanların zihinsel sağlıklarına zarar verdiğini düşünenlerin sayısı azımsanmayacak kadar fazla. Durum böyle olunca Facebook ve Instagram bu konuyu araştırma gereği duydu. Bu ve benzer araştırmalar şirketlerin politika belirlemelerinde yol gösterici olabilir.

Benzer şekilde kullanıcılar da araştırma sonuçlarına göre hareket edebilir. Herhangi bir uygulamanın insana bazı yönlerden zarar verdiği düşünülüyorsa kullanıcıların dikkatli olması önemli.