“AirPods Pro sahipleri, Siri ile kısa mesajlarını, doğrudan dinliyor”

Bu haftanın başlarında iOS 13.2 piyasaya sürüldü. Bununla birlikte Apple, iPhone’lara ve iPad’e yeni özellikler ekledi. Birkaç yeni emoji bunlardan biri oldu. Yine iPhone 11’in kamerası geliştirildi. Ve sonunda, Siri anonsu sonunda, kulaklıklar ile mesajlara erişme şansı da oldu.

Yeni özellik, Apple’ın uyumlu kablosuz kulaklıklarıyla müzik veya podcast dinlerken gelen mesajların otomatik olarak okuması için Siri’yi kullanır.

Özellik nasıl açılır?

Siri’nin mesajları okumasını sağlamak için, iPhone veya iPad’de, iOS 13.2 veya iPadOS 13.2’nin yüklü olması gerekir.

Ve elbette, aşağıdaki AirPods veya Beats kulaklık setlerinden birine de sahip olunması gerekir:

  • AirPods (2. nesil)
  • AirPods Pro
  • PowerBeats Pro
  • Yalnız Pro Beats

Bir başka önemli nokta da şu: Siri’nin mesajları okuması için iPhone veya iPad’in ekranının kapalı ve kilidinin aktif olması gerekir.

Ayarların yapılması:

İPhone’da, iOS 13.2 güncellendikten sonra, genellikle özellik açık olur. Ancak böyle olduğundan emin olmak da fayda vardır. Bunun için, Ayarlar uygulamasını açın ve Bildirimler>Siri ile Mesajları Bildir‘e gidin.

Ekranın üst kısmında, özelliği açmak için bir anahtar ve desteklenen uygulamaların gösterileceği bir bölüm bulunur. Şu anda burası, Mesajlar ile sınırlıdır.

Daha sonra, Mesajlar’a dokunursanız, hangi mesajları Siri’nin okuyacağını seçebilirsiniz. Mevcut seçenekler, ‘Sık Kullanılanlar, Son Aramalar, Rehber veya Herkes’ten gelen mesajları içerir.

Mesajların cevaplanması:

Yeni bir mesaj aldığınızda ve Siri size okursa, konuşmayı kestiği anda, “Cevapla” diyebilir, ardından mesajın ne söylemesini istediğinizi söyleyebilirsiniz. Konuşmanız bittiğinde ise, Siri ya mesajı size tekrar okuyacak ve ayarlarınıza bağlı olarak mesajı göndermek istediğinizi onaylayacak ya da sadece mesajı gönderecektir.