“Bilim insanları Phobys adındaki bir uygulama geliştirdi. Bu uygulama artırılmış gerçeklik örümcekleriyle araknofobinin azalmasına yardımcı olacak”

İnsanların çocukluk veya yetişkinlik dönemlerinde yaşadığı korkuları vardır. Kişinin, belirli nesneler ya da durumlar karşısında duyduğu, kapıldığı baskılı, kaygılı, olağan olmayan, hastalık derecesindeki güçlü korkular fobi adını alır.

Fobiler, hayatı zorlaştırır bir hal alabilir. Bu nedenle insanlar fobilerinden kurtulmak ister ve bunun yollarını arar. Bu fobilerden biri olan araknofobi birçok insanda görülen bir durumdur. Araknofobi böcek ya da örümcek korkusu olarak tanımlanır. İnsanların genelinde bu fobi vardır ve hayatı olumsuz yönde etkiler.

Bilim insanları, bu konu üzerine bir çalışma yürüttü. İsviçre’deki Basel Üniversitesi’nden araştırmacılar bir artırılmış gerçeklik uygulaması geliştirdi. Phobys adını verdikleri bu uygulama, örümcek fobisi olan insanların korkularıyla güvenli ve kontrollü bir şekilde yüzleşebilmelerini sağlıyor. Burada kullanılan yönteme maruz kalma terapisi adı veriliyor. Kişilerin maruz kaldıkları şey sanal bir örümcek. Hem de gerçeğine çok benzeyen, gerçek olduğunu hissettiren bir örümcek. Araştırmacılar, örümcek korkusu olan insanların gerçek bir örümcekle yüzleşmek yerine sanal örümcekle yüzleşmeyi daha kolay atlatacaklarını söylüyor.

Klinik çalışma kapsamında örümceklerden korkan 66 katılımcı ile iki hafta geçirildi. Burada bazı katılımcılar uygulamayı kullanarak sanal örümcekle muhatap oldu. Geri kalan katılımcılar ise uygulama kullanmadan hareket etti. Daha sonra şeffaf bir kutuya gerçek bir örümcek yerleştirildi. Araştırma ekibi, katılımcılardan bu örümceğe dayanabilecekleri noktaya kadar yaklaşmalarını istedi.

Testin sonucunda Phobys uygulamasını kullanan grubun daha az korku ve tiksinti duyduğu gözlemlendi. Ayrıca bu katılımcılar gerçek örümceğe diğer gruba göre daha fazla yaklaştı.

Buna göre görülüyor ki bilim insanları, telefon ekranından insanların korkularıyla yüzleşmesine yardımcı oluyor. En azından gerçekçi Phobys AR örümceği, insanların deneyimlerini hızlandırıyor.

Uygulama on seviyeden oluşuyor. Her seviyenin sonunda değerlendirmeler yer alıyor. Ayrıca belirtmemiz gerekiyor ki her seviyede kilit bulunuyor. Bu kilitleri açmak ise ücretli.

Phobys uygulamasını kullanacakların en az 16 yaşında olması gerekiyor. Çünkü uygulama en az 16 yaşında, hafif, klinik olarak önemsiz bir örümcek korkusu yaşayanlar için uygun olarak tasarlandı.

Araştırmacıların söylediğine göre, terleme veya kalp çarpıntısı gibi belirtilerle kendini gösteren şiddetli korkuya sahip herkesin uygulamayı kullanmadan önce bir uzmana danışması gerekiyor.