“Pixel 4’ün en havalı özelliklerinden biri olan Live Caption nasıl kullanılır”

Android’i daha erişilebilir hale getirmenin bir yolu olarak, Google Live Caption’ı (Canlı Başlık) geliştirdi. İlk önce, Android 10’da ilan edilen yeni özellik, videolara, podcastlere veya sesli notlara gerçek zamanlı başlıklar ekler.

Şu anda yalnızca Pixel 4 ve Pixel 4 XL’de kullanılan, Live Caption özelliği, veri bağlantısı olmadan oynatılmakta olan herhangi bir videoyu canlı olarak gösterir.

Live Caption‘ı etkinleştirmek için video oynatın ve ardından bir ses düğmesine basın. Görünen ses kaydırıcısının altında bir altyazı düğmesi bulunur, buna dokunun. Daha sonra ekranın etrafında sürükleyerek resim yazısı etrafında hareket edebilirsiniz.

Live Caption nasıl açılır?

Pixel 4’ünüzü ayarladıktan sonra, Ayarlar uygulamasında Live Caption (Canlı Başlığı) açmanız gerekir (Ayarlar> Ses> Live Caption). Canlı Altyazının yanındaki anahtarı Açık konuma kaydırın ve özelliğin çalışma şeklini özelleştirmek için aşağıdaki seçeneklere göz atın.

Ayarlar uygulamasında tekrar gezinmeye gerek kalmadan Live Caption’ı hızlı bir şekilde açmak veya kapatmak için kullanabileceğiniz ses kontrolüne kullanışlı bir geçiş koyduğundan, Ses Kontrolündeki Canlı Altyazıyı açık bırakmanızı öneririz.

Live Caption nasıl kullanılır?

Canlı Altyazı’yı kullanmak kesintisiz bir deneyimdir. Basitçe bir video, podcast veya sesli nota çalmaya başlayın. Ekranınızda siyah bir çubuk görünecek ve telefonunuzda çalmakta olan ses için otomatik olarak altyazı gösterilecektir. Canlı Başlık, müzik veya telefon görüşmeleriyle çalışmıyor.

Canlı resim yazısı devre dışı bırakmak için siyah resim yazısı çubuğunu ekranınızın etrafına sürükleyebilir veya ekranın altından aşağı ve aşağı sürükleyebilirsiniz. Alternatif olarak, özelliği açmak veya kapatmak için ses seviyesi yukarı veya aşağı düğmesine, ardından ses seviyesi kaydırıcısının altındaki Canlı Resim Yazısı simgesine basabilirsiniz. İnternet bağlantınız olup olmadığına bakılmaksızın, tüm çeviriler gerçek zamanlı olarak yapılır. Google’a işlenmek üzere hiçbir şey gönderilmez.