“NASA’nın Mars’a göndereceği uzay aracının ismi belli oldu. 2020’de fırlatılacak aracın ismi Perseverance (Azim) olarak açıklandı”

NASA’nın Mars 2020 gezgini resmi adına kavuştu. Amerikan Ulusal Havacılık ve Uzay Ajansının (NASA), Kızıl Gezegen Mars’a yollayacağı uzay aracının ismi açıklandı. 2020’de fırlatılacak aracın ismi ‘Perseverance’ (Azim) olarak açıklandı.

Yıllardır, yeni robot, ‘Mars 2020’ olarak biliniyor. Ancak geçen yıl NASA, ABD’nin dört bir yanından gelen öğrencilerden, gezici için bir isim öneren bir makale yazmalarını isteyen bir yarışma düzenledi. 4.000’den fazla kişilik jüri, listeyi 155 yarı finalistlere indirgemek için 28.000’den fazla girişi gözden geçirdi. Bir başka turda seçimler sadece dokuz finaliste indirildi. Bunlar: Endurance, Tenacity, Promise, Perseverance, Vision, Clarity, Ingenuity, Fortitude ve Courage idi.

Mars 2020 keşif aracının isminin belirlenmesi için ABD’nin çeşitli eyaletlerinden yazdıkları kompozisyonları gönderenler arasında düzenlenen yarışmayı ‘Perseverance’ ismini öneren Virginia’dan 13 yaşındaki Alexander Mather‘in kazandığı duyuruldu.

Ayrıca NASA yaptığı açıklamada, Mather’in temmuzda Florida’daki Cape Canaveral Uzay Üssü’nden uzay aracının fırlatılmasını izlemek için davet edileceğini belirtti.

Yeni robot, 12 ay içinde Kızıl Gezegen Mars’ta Spirit, Opportunity ve Curiosity ile beraber hareket etmek üzere onlara katılacak.

Yeni gezicinin geçmiş mikrobiyal yaşamın kanıtlarını aramak, gelecekte Dünya’ya gönderilecek örnekleri toplamak ve nihai insan keşfine olanak tanıyacak veriler toplamak üzere tasarlanmış bir dizi araç taşıyacağı ifade ediliyor.

Perseverance’ın fırlatılma tarihi 17 Temmuz 2020 olarak belirlendi. Gezicinin Mars’taki Jezero kraterine 18 Mart 2021 tarihinde inmesi planlanıyor.

Temmuz veya ağustos aylarında piyasaya sürüldükten sonra, yeni adlandırılan gezici, NASA’nın Mars 2020 misyonu kapsamında gezegenin astrobiyolojik perspektiften incelemesi ve jeolojik süreçlerinin araştırılması hedeflerine hizmet etmesi planlanıyor.

Instagram