“Verizon, OneSearch adını verdiği gizlilik odaklı arama motorunu başlattığını duyurdu”

Çevrimiçi olarak aradığımız bazı şeylerin sonsuza dek bizimle ilişkilendirilmesini istemeyebiliriz. Verizon şimdi bu bilgileri size bağlamayacak bir arama motoru sunmak istiyor.

OneSearch adı verilen hizmet, aradığınız şeylerin kayıtlarını saklamadığı, kullanımınızın profillerini oluşturmadığı veya arama verilerinizi reklamverenlerle paylaşmayacağı beyanıyla başlatıldı. Arama motoru ayrıca tarafsız, filtrelenmemiş sonuçlar verir. Son olarak, OneSearch arama sonuçları, belirli bir süre sonra paylaşılan cihazlarda yararlı olabilecek ‘kendini imha edebilir’ özelliğine sahip.

OneSearch ile Verizon Media tüketici ürünü başkanı Michael Albers, “Kişisel ve arama verilerinizin izlenmediğini, depolanmadığını veya reklamverenlerle paylaşılmadığını bilerek, daha fazla güvenle internette arama yapabilirsiniz” dedi.

Çevrimiçi gizlilik konusundaki endişelerin arttığı bir zamanda ortaya çıkan, gizliliğe yönelik en son tüketici ürünüdür. Federal hükümet ve birkaç eyalet kapsamlı gizlilik düzenlemeleri tartıyor. Mozilla ve Microsoft dahil olmak üzere birçok teknoloji şirketi, ABD’deki tüm kullanıcılarına Kaliforniya’da zorunlu kılınan yeni gizlilik korumaları sundu.

OneSearch…

OneSearch, gizliliğin bir teknoloji santralinde karlı olabileceği fikrini test edecektir. Hizmet, Verizon- Verizon Media’nın aynı segmentinden geliyor. Bu, müşterilerle 70.000’den fazla web yayıncısı ve uygulamasıyla geniş bir reklam ağı yayınlıyor. Arama motoru varsayılan olarak gizlilik özelliklerini açarak kullanıcıları çekmeyi hedeflerken, OneSearch, Verizon Media’nın reklam eşleştirme güçlerini sahip olduğu bir arama motorunda bilemesine izin verecektir. (Verizon ayrıca Yahoo arama motoruna da sahiptir.)

Verizon, hangi arama motorunun OneSearch kullanıcılarına sonuç sağlayacağı konusunda yorum yapmayı reddetti. Google ve Bing her biri kendi arama teknolojilerine güvenirken, Yahoo Bing tarafından desteklenmektedir.

Verizon, OneSearch’ün reklamları arama terimleriyle eşleştirerek hizmetten gelir elde edeceğini söyledi. Sonuçların tek kişiselleştirilmesi, OneSearch’ün bir kullanıcının IP adreslerinden (kullanıcıları konumlarla ilişkilendiren benzersiz sayı dizelerinden) çıkardığı konuma dayanacaktır. Şirket, kullanıcıların şehir düzeyine kadar konumlandırılacağını söyledi.

Verizon, OneSearch‘te sorgulanan her terimi unutmayacak. Bunun yerine, arama terimlerini belirli kullanıcılardan ayıracaktır. Bunu yapmak için, şirket kullanıcı aramalarını IP adreslerinden ayrı bir sunucuda depolayacaktır. Dört gün sonra Verizon IP adreslerini silecek, şirket arama ortaklarının IP adreslerini koruyacağını ancak konumla ilişkili bölümleri kaldıracağını da sözlerine ekledi. Üçüncü bir sunucu, kullanıcıları arama isteklerine bağlamaya yardımcı olacak başka bir bilgi kategorisini ayırır: tarayıcınız ve cihazınızla ilgili verileri içeren kullanıcı aracısı.