Araştırmacılar okyanusta mamuta ait bir diş buldu

Okyanusun dibinde bulunan ‘şey’ çok şaşırtıcı. Araştırmacılar bu şeyi okyanusta bulmayı hiç tahmin etmiyordu. Ancak araştırmacılar, okyanusta bulmayı hiç beklemeseler de bir hayvanın dişini buldu. Bu diş bir mamuta ait. Araştırmacılar, 100.000 yıldan daha eski olan bu mamut dişini iyi korunmuş bir halde buldu.

Monterey Körfezi Akvaryum Araştırma Enstitüsü’nden araştırmacılar mamut dişini Kaliforniya kıyılarının kilometrelerce uzağında buldu. Temmuz ayında gerçekleşen bir MBARI seferi sırasında araştırmacılar, bir mamut dişi ele geçirdi. Araştırmacılar bu mamut dişini, Kaliforniya kıyılarından 300 kilometre uzaklıkta okyanusun dibinde buldu.

Deniz biyoloğu olan Steven Haddock, geçtiğimiz hafta bir açıklama yaptı. Steven Haddock yaptığı açıklamada, “Derin denizi keşfederken beklenmeyeni beklemeye başlıyorsunuz. Ancak hala bir mamutun eski dişine rastladığımız için şaşkınım” ifadelerine yer verdi.

Monterey Körfezi Akvaryum Araştırma Enstitüsü (MBARI) ve birkaç üniversiteden araştırmacılar bu dişi araştırmak amacıyla bir araya geldi. Araştırma ekibi, okyanusta ortamında iyi bir şekilde korunmuş olan mamut dişi üzerinde araştırmalar gerçekleştirecek.

Okyanusun dibinde mamutların kökenine ait bir şey…

Araştırma ekibinin şu anki tahminlerine göre diş bir Kolomb mamutuna ait. Kolomb mamutları, mamut türlerinin sonuncusu ve en büyüğü. Bunların uzunluğu omuzlarda 4 metre, ağırlığı ise 10 metreyi buluyor. Uzun, kavisli dişlere sahip olan Kolomb mamutu, DNA çalışmalarına göre melez bir tür. Bu tür, yünlü mamutlar ile bozkır mamutlarından gelen başka bir soy arasında yer alıyor. Kolomb mamutunun ortadan kaybolması, Pleistosen’in sonunda yaklaşık 11.500 yıl öncesine dayanıyor.

Diş aynı zamanda 100.000 yıldan daha eski. Araştırma ekibi şimdi hayvanın iç yapısını inceliyor. Ekip bu sayede hayvanın yaşını tam olarak belirlemek istiyor.

Ayrıca ekip, okyanus akıntılarının izini takip ederek dişin nasıl bu kadar açıkta kaldığını bulmak için araştırmalar yapacak. Bu araştırmalar, dişteki DNA’ları diğer mamut DNA örnekleriyle karşılaştırmasını da kapsayacak. Ekibin bu araştırmalarla ulaşmaya çalıştığı şey, dişin kökenlerini ortaya çıkarmak.

Diğer yandan araştırma ekibi, Kuzey Amerika’daki mamutların tarihi hakkında daha çok bilgi sahibi olmayı istiyor. Araştırmacılar buldukları ve araştırdıkları mamut dişinin buna yardımcı olacağını tahmin ediyor. Moleküler biyolog Beth Shapiro konu hakkında, “Bunun gibi numuneler, hem eskiden canlı olan bir hayvanın hem de içinde yaşadığı çevrenin resmini yapmak için ender bir fırsat sunuyor.” ifadelerini kullandı.

Instagram