“NASA’nın Ingenuity helikopterini uçurmak oldukça zor hale geldi. Mars’ta atmosfer yoğunluğunun düşmesi bunun en önemli nedeni. Helikopterin keşiflerine devam edebilmesi için rotorları daha hızlı döndürmek gibi bazı testler yapılacak”

Birkaç ay önce NASA’nın Perseverance (Azim) uzay aracı Mars’a başarılı bir şekilde ulaştı. Onunla beraber Ingenuity adındaki helikopter Kızıl Gezegen’i dolaşmaya başladı.

Şubat ayından itibaren Perseverance, Jezero Krateri’nde eski yaşam belirtileri ararken NASA’nın Ingenuity helikopteri havadan keşif yapıyor. Helikopter gezgin için bir nevi izci olarak görev yapıyor. Ancak helikopterin işi gittikçe zor olmaya başladı.

Ingenuity, kendisine verilen görevi başarıyla yerine getirdi. Ancak Mars, buna pek fazla izin vermeyecek gibi duruyor. Geçtiğimiz günlerde helikopterin maruz kaldığı zorluklar NASA tarafından paylaşıldı. Bu zorlukların en önemli nedeni, Jezero Krateri’ndeki atmosfer yoğunluğunun düşmesi.

Helikopterin karşılaştığı zorlukları anlatan kişi Havard Grip. Ingenuity’nin baş pilotu olan Havard Grip, Mars’taki koşulların helikopterin uçma yeteneğinde büyük etkileri olduğunu belirtti.

Atmosferik yoğunlukta zaman içerisinde mevsimsel değişikliklere bağlı olarak dalgalanmalar meydana gelebilir. Bu durum Ingenuity’in kalkışa geçerek havaya yükselmesi için ihtiyacı olan itme kuvvetinin seviyesini etkiler. Bu görevlerin yerine getirilmesi düşük yoğunlukta oldukça zor bir hale gelir. Helikopter, Dünya’nın deniz seviyesindekinin yaklaşık %1,2-1,5’i olan bir atmosferde çalışmak üzere optimize edildi. Ancak riskli olan durum, helikopterin böyle koşullarda bir değişiklik yaşayacak kadar uzunca bir süre Mars’ta dolaşması.

Grip, bu sorunun çözmeleri için bir yollarının olduğunu ifade ediyor. Bu da rotorları daha önce olmadığı kadar daha hızlı döndürmek. Bu yüzden Ingenuity bir rotor dönüşü testi yapıyor. Ayrıca 14. uçuşuna çıkmak için hazırlanıyor. Bu uçuş kısa süreli gerçekleşecek. Bu uçuşta helikopterin daha düşük atmosferik yoğunlukları kaldırabileceği görülmek isteniyor.

Bu testler artan rotor hızlarını kapsayacağından oldukça riskli. Olası sorunlar konusunda Grip uyarılarda bulundu. En önemli sorunun helikopterin uçuşları engelleyen aerodinamik sürüklenme yaşaması olacağını düşünüyor. Ancak böyle bir riskin gerçekleşme ihtimalinin çok düşük olduğunu söylüyor.

Helikopter planlanan testler nedeniyle yorucu bir sürece girecek. Grip konu hakkında, “Motorların daha hızlı dönmesi, elektrik sisteminin daha fazla güç sağlaması ve tüm rotor sisteminin artan rotor hızlarıyla gelen daha yüksek yüklere dayanması gerekecek” dedi.

Ingenuity, daha önce de bazı teknik aksaklıklar yaşadı. Ancak zor uçuşları gerçekleştirecek hale getirilebildi. Bu yüzden helikopterin yaşanan bu son engeli de aşabileceği düşünülüyor. Mars Ingenuity helikopterini uçurmak gittikçe zorlaşsa da yetkililer bunu düzeltmeyi amaçlıyor.