“NASA Perseverance (Azim) Gezgini, Mars yüzeyinden ilk kaya örneğini almak için hazırlanıyor”

Uzay araştırmaları denilince akla ilk gelen isim olan NASA, gün geçtikçe çalışmalarını çeşitlendiriyor. Uzaya ve ilk olarak Aya duyulan merak, zamanla diğer gezegenler için de geçerli oldu. Bunun beraberinde ise birçok araştırma ve çalışma gerçekleşti.

Yıllar boyunca devam eden çalışmalar hız kaybetmeden günümüzde de devam ediyor. Bunlardan biri de şu an Mars’ta bulunan Perseverance (Azim) gezgini. Şubat ayından beri Kızıl Gezegen’de bulunan gezgin, görevine başlayarak Mars yüzeyi hakkında bilim insanları için veri toplamaya hazırlanıyor.

NASA Perseverance (Azim) gezgini, Mars’tan alınacak ilk kaya örneğini toplamak için hazırlanıyor.

Mars’taki yolculuğuna başlayan gezici bir dönüm noktasına hazırlanıyor. Yüzeyden bir kaya örneği alınarak tüplere yerleştirilecek. Buradaki amaç bu örneklerin Dünya’ya geri getirilmesi. Böylece bilim insanları bunları inceleyecek ve Mars yüzeyi hakkında daha fala bilgiyi elde etmiş olacak. Bu bakımdan gezginin oldukça önemli bir görevi var.

Gezici ayrıca fotoğraflarla da bilim insanlarına yol gösteriyor. Mars’ın doğasını bu şekilde de araştırarak araştırmacıların işlerini kolaylaştırıyor. Ekip, burada yer alan bazı göllerin dolma boşalma gibi birtakım döngülerden geçmiş olabildiğine dair ilginç kanıtlar üzerinde duruyor. Ayrıca araştırmacılar, gezici tarafından görülen bazı kayaların volkanik veya tortul kökenli olup olmadığı üzerinde incelemeler yaparak bunu belirlemeye çalışıyor. Bir nevi gezgin sorulacak soruların belirlenmesini sağlarken bilim insanları bu sorulara cevaplar arıyor.  

Bu ilk örnekleme planları ve beraberinde gelecek olan bilim sonuçları, uzun süreli ve oldukça iddialı olan bir Mars gezici misyonu olmayı vaat eden durumun sadece başlangıcı olarak görülmekte.

Bundan 52 yıl önce Neil Armstrong, Ay yüzeyinden ilk örneği aldığında, insanlık için çok büyük bir adım atılmış oldu. O tarihten sonra Ay hakkında bilinenler yeniden yazıldı, bilinmeyenler içinse yeni bir yolun başlangıcı gerçekleşti. Bu süreç, yıllar sonra gelecek diğer araştırma ve çalışmalara da ilham kaynağı oldu. Ay çalışmalarına benzer çalışmaların benzer şekilde Mars için de yapılması bekleniyor. Bu beklentiyi karşılamak için, gezgin görevine devam edecek.  Perseverance’ın Jezero Krater’inden alacağı ilk örneğin ve ondan sonra gelenlerin Ay için yapılanlarla aynı şeyi Mars için yapacağına dair beklentiler devam ederken gezegen keşfi ve bilimi konusunda yeni bir çağın ayak sesleri duyuluyor.