“NASA Curiosity gezgini, Mars’taki 3.000 günü olağanüstü panoramayla kutluyor”

NASA’nın Curiosity uzay aracı, 6 Ağustos 2012 tarihinde Kızıl Gezegen’e iniş yaptı. O günden bu yana Mars alanına ait görüntüler elde etmek için çalışmaya devam ediyor.

Görevlendirildiği günden bugüne uzay aracı, Mars’ta birçok görüntü elde etti. Bu sayede bu görüntülerin bilim insanları tarafından araştırılmasına katkıda bulundu.

Bir süre önce Mars gezgini, Mars yüzeyinden Dünya ve Venüs’ün hoş bir panoramasını çekti. Gezici, 5 Haziran 2020 tarihinde, güneş battıktan sonra Dünya ve Venüs’ün görüntüsünü yakalamıştı.

Şimdilerde NASA Curiosity gezgini, Mars’taki 3.000 günlük serüvenini kutluyor. NASA, geçtiğimiz günlerde görkemli bir panorama yayınladı ve bu özel olayı kutladı. Burada, Mars’taki Gale Krateri’nin doğal mozaik görüntüsü, kraterin içindeki devasa merkezi dağ olan Sharp Dağı’nın bir bölümünü gösteriyor. NASA yaptığı açıklamada, “Jeologlar, misyonun en son panoramasında bir dizi kaya ‘bankı’ görmekle ilgilendiler” iadelerine yer verdi.

Bu görüntü, 3.000’lik bir Marslı gün yıldönümü için güzel bir hediye olabilir. ‘Sol’ olarak adlandırılan bir Mars günü, Dünya’daki bir günden biraz daha uzundur. Ayrıca 24 saat 39 dakikadan biraz fazla zaman alır. Bilim insanları, Curiosity’nin etkinliklerini işte bu sollara göre izler. Gezici tarafından çekilen ham görüntüler sol numarasıyla etiketlenir. Örneğin, yıldönümünde çekilen bir fotoğraf ‘Sol 3000’ şeklinde ve buna karşılık gelen Dünya tarihi ile etiketlenir.

Geniş panorama, gezginin 18 Kasım 2020 tarihinde yakaladığı ve Marslı sol 2946 olan 122 görüntüden yapılmıştır.

Curiosity (Merak) şu anda kraterin ‘sülfat taşıyan birim’ olarak bilinen bölgesine doğru ilerliyor. NASA, gezginin bu yeni bölgeye yolculuğunu anlatırken, Sülfatlar, alçıtaşı ve epsom tuzları gibi, genellikle buharlaştıkça suyun etrafında oluşur. Bunlar, iklimin ve yaşam beklentilerinin yaklaşık 3 milyar yıl önce nasıl değiştiğine dair bir başka ipucu veriyor” ifadelerini kullandı.

Uzun ömürlü Curiosity (Merak), Kızıl Gezegendeki eski çevre koşullarını inceleme misyonunu sürdürecek. Bu görevine uzunca bir süre daha devam edeceği ifade ediliyor. Bir sonraki 3.000 sol neden olmasın?