“İngiltere’de tespit edilen mutasyona uğramış koronavirüsün yeni türünün mevcut aşılar üzerindeki etkileri merak ediliyor. Açıklamalar COVID-19 aşısının İngiltere mutasyonu üzerinde büyük olasılıkla işe yarayacağı yönünde”

İngiltere’de mutasyona uğramış koronavirüs türünün görülmesinin ardından başka ülkelerde de vakalar görüldü. Örneğin İngiltere’de keşfedilen virüsün daha bulaşıcı bir varyantı, Amerika’da da görüldü.

Görüldüğü üzere ilk olarak İngiltere’de tespit edilen koronavirüs varyantı çeşitli ülkelerde ortaya çıkmaya devam ediyor. Varyant, Avustralya, Kanada, Fransa, İspanya ve Japonya dahil olmak üzere başka ülkelerde de görüldü.

Varyantın daha önce bilinen koronavirüs türlerinden daha ölümcül olduğuna ya da insanları daha hasta yaptığına dair hiçbir kanıt henüz elde edilmiş değil. Ancak yapılan bazı açıklamalar yeni türün yüzde 70’e kadar daha bulaşıcı olabileceğini ortaya koyuyor. Konuyla ilgili çalışmalar devam etse de bu durum dünya genelinde paniğe neden olmuş durumda.

Bununla beraber yaşanan bu gelişme aşı konusunda da soru işaretlerine neden oldu. Yeni türün mevcut aşılar karşısındaki durumunun ne olacağına dair insanların kafasını karıştıran sorular gündeme geldi.

Aşılar yeni türe karşı etkili mi?

Bilim insanlarından bu konu hakkında açıklamalar geldi. Örneğin, ABD Ulusal Alerji ve Bulaşıcı Hastalıklar Enstitüsü müdürü Anthony Fauci, yeni türün bir kişiden diğerine daha kolay geçecek gibi görünse de geliştirilen aşılara dirençli görünmediği yönünde açıklamalarda bulundu. Yani Anthony Fauci, COVID-19 aşısının İngiltere mutasyonu üzerinde çok yüksek bir ihtimalle işe yarayacağını söylüyor. Batılı ülkelerden de onay alan Pfier/BioNTech aşısının yeni türe karşı da etkili olduğu yine açıklamalar arasında yer alıyor.

Yeni türle ilgili olan tüm çalışmalar bilim insanlarının gündeminde olmaya devam ediyor. Araştırma yapan bilim insanlarının mutasyonu yakından takip ettikleri uzmanlar tarafından ifade ediliyor. Anthony Fauci bununla ilgili olarak “Bunu son derece dikkatli bir şekilde takip ediyoruz. İngiltere’den izolatlarımız var. Bunun üzerinde çalışıyoruz” açıklamasında bulundu.

Yine Avrupa Moleküler Biyoloji Labroatuvarı Genel Direktör Yardımcısı Ewan Birney, yaptığı açıklamada, yapılan Covid-19 aşı geliştirme çalışmaları kapsamında virüsün farklı üzerinde deneme ve testler yapıldığını söyledi. Birney, “Dolayısıyla, aşıların bu yeni türe karşı da işe yaramaya devam edeceğini düşünmek için her türlü nedenimiz var. Ancak bununla ilgili daha fazla çalışmanın yapılmaya devam edilmesi gerekiyor” ifadelerini kullandı.