“Çin saatteki hızı 600 kilometreye kadar çıkan yüksek hızlı manyetik levitasyon (Maglev) trenini tanıttı”

Çin saatteki hızı 600 kilometreye kadar çıkan yüksek hızlı manyetik levitasyon (Maglev) trenini tanıttı. Ulaşımın kolay yollarından biri olarak akla gelenlerden biri hızlı trenler. Gelişen teknoloji, bu trenleri zaman geçtikçe daha da hızlı hale getiriyor. Bu sayede, mesafeler arasındaki süre azalırken insanların günlük yaşamı daha kolay hale gelebiliyor.

Sizi gideceğiniz yere en hızlı şekilde ulaştıran hızlı tren hatları bakımından ülkeler birbirleriyle yarış halindeler diyebiliriz.

En yakın rakibinin iki katı hızlı

Limitleri zorlayan hızlarıyla dünyanın en hızlı trenlerine şöyle bir bakacak olursak ilk akla gelen ülke Japonya olacaktır. Shinkansen E5, Tokyo- Osaka arasını saatte 321 kilometre hızla geçen hızlı trenlerden. Yine Japonya’nın en çok kullanılan tren hatlarından biri de Hokuriko Shinkansen. Benzer şekilde saatteki hızı 329 kilometreye ulaşan Siemens’in ürettiği DeutscheBahn ICE hızlı treni ile Hollanda, Belçika, İsviçre, Fransa gibi ülkelerde seyahat etmek mümkün. Benzer trenle İspanya gibi ülkelerde de hızlı bir şekilde seyahat etme imkanına sahip olunuyor.

Manyetik Tren Çin’de Tanıtıldı

Geçtiğimiz günlerde Çin, hızlı tren alanındaki yeni ürününü tanıttı. Çin, yüksek hızlı demiryolu yapımında dünya lideri konumunda. Yaptığı çalışmalarla yüksek hızlı teknolojisinde çığır açacak gibi görünen Çin’in ülke genelinde çalışır durumda olan 37 bin 900 kilometrelik yüksek hızlı demiryolu hattı bulunuyor. Bu rakam 2020 yılının sonuna ait.

Çin’in geçtiğimiz günlerde tanıttığı yüksek hızlı manyetik levitasyon (MAGLEV) treni, saatte 600 km hıza çıkabiliyor. Tren, Shandong eyaletinde bulunan Qingdao’da yerel olarak geliştirildi.

19 yıl önce hizmete girdi

Şu anda Çin’de Şanghay havaalanından şehre uzanan tek bir maglev hattı bulunuyor. 30 kilometrelik hat, 2002 yılında hizmete girdi. O zamandan beri Çin birçok araştırma yürüttü. Yaklaşık 20 yıldır söz konusu teknolojiyi kullanmakla beraber yeni araştırmalar yürüten Çin’in ürettiği tren yıldırım hızında seyahat etmek için elektromanyetik kuvvet kullanır. Maglev teknolojinde mıknatıslar yardımı tren ve ray arasındaki sürtünme önlenerek, yüksek hızlara çıkılması sağlanır.

Trenin ayrıca diğer trenler kadar gürültülü olmayacağı ve bakım gerektirmeyeceği ifade ediliyor.

Bu teknoloji ile yolculuk sürelerinin daha da kısalacağı tahmin ediliyor. Uçakla yolculuğun 3 saat, yüksek hızlı trenle 5,5 saat süren Pekin-Şangay arasındaki yolculuğun bu teknoloji ile 2,5 saatte inmesi bekleniyor.

Seyahat sürelerinin bu kadar kısa sürecek olması kulağa hoş geliyor.