IPhone 13 İçin Enteresan Beklentiler: 120 Hz her zaman açık ekran, daha küçük çentik, lidar ve daha fazlası

iPhone kullanıcıları bu yıl piyasaya sürülecek olan Apple’ın yeni amiral gemisi modeli iPhone 13 için spekülasyon konusunda çok iddialılar. Apple, iPhone 13‘de çentiği ortadan kaldıracak mı?

2020 Yılında piyasaya sürülen iPhone 12 Pro

Apple’ın iPhone 12 modeli 2020 yılı Ekim ayında tanıtıldı ve Kasım itibariyle de ülkemizde satışa sunuldu. Apple’ın geçtiğimiz yılın amiral gemisi modeli iPhone 12 henüz çok yeni olmasına rağmen kullanıcılar şimdiden yeni model hakkında konuşmaya başladılar bile.

Apple, amiral gemisi modellerini geçtiğimiz yıllarda hep Eylül ayında tanıttı. Tüm dünyayı etkisi altına alan Covid19 salgını dolayısıyla 2020 yılında Apple yeni modeli iPhone 12‘yi Ekim ayında duyurmuştu. SE modellerini de genelde Mart ve Haziran aylarında duyurmayı tercih deden Apple, içinde bulunduğumuz 2021 yılında da geleneği bozmayacak gibi.

Yeni modellerin tanıtılacağı Eylül ayı yaklaşırken her yıl onlarca sızıntı ve spekülasyon haberleri dolaşmaya başlar. Bu yıl yeni modeldeki beklentiler biraz daha erken gündeme gelmeye başladı. İlk beklenti bu yıl düzenlenecek etkinliğin 2020’de olduğu gibi gecikmeye uğramayacağı ve Eylül 2021’de gerçekleşeceği yönünde.

Beklentileri derleyecek olursak;

  • Apple, etkinliklerini Salı veya Çarşamba günleri düzenlemeyi sever.
  • iPhone çıkış tarihleri ​​genellikle Apple’ın duyurularından bir buçuk hafta sonrasıdır.
  • Genel olarak, yeni iPhone’lar Eylül ayının üçüncü haftasında, bir Cuma günü piyasaya sürülür.

İsim: Bir sonraki amiral gemisi modelin adı iPhone 13 olmayabilir

Tüketiciler gibi bizler de bu yazıyı hazırlarken Apple’ın 2021’de piyasaya süreceği yeni modeli için iPhone 13 ismini kullandık ancak Apple yeni modelde bu isimden vazgeçebilir. Bize her ne kadar spekülatif de gelse batı dünyasında 13 sayısının uğursuzluk getirdiğine dair ciddi bir inanış söz konusu. Bazı otelle ve plazaların asansörlerinden 13.kat butonunu kaldırmış olmalarını hatırlatalım.

İsim konusunda Apple yeni modelinde iPhone 13’ü tercih etmezse yerine hangi ismi tercih edecek peki?

Apple, model adlandırmalarında üretim yıllarını tercih ederse bu yıl içerisinde tanıtılacak yeni iPhone, iPhone XXI ismiyle piyasaya sürülebilir. Evet iPhone 13 isminin kullanılmaması kadar ilginç olur doğrusu.

Fiyat: Yeni iPhone’un fiyatı iPhone 12’den daha ucuz olabilir

Apple’ın iPhone 12 serisi , operatörler ve depolama yapılandırmaları arasında daha da fazla varyasyonla birlikte dört farklı fiyata dört telefon içeriyordu . Başlangıçta, temel iPhone 12 başlangıç modeli, büyük ölçüde 5G desteğinin eklenmesi nedeniyle 2019’un iPhone 11’inden 100 dolarlık bir artışla 799 dolara mal oldu . İPhone 13’ün bu kadar büyük bir teknik yükseltmeye sahip olması beklenmediğinden, analistler 2021 için benzer bir fiyat yapısı öngörüyorlar. 

iPhone 12 modeli64 GB128 GB256 GB512 GB
iPhone 12 Mini (Başlangıç modeli)699749849 ABD dolarıYok
iPhone 12 Mini (Apple’dan SIM içermez)729 ABD doları779 ABD doları879 ABD dolarıYok
iPhone 12 (operatör modeli)799849 ABD doları949 ABD dolarıYok
iPhone 12 (Apple’dan SIM içermez)829 ABD doları879 ABD doları979 ABD dolarıYok
iPhone 12 ProYok999 $1.099 $1.299
iPhone 12 Pro MaxYok1.099 $1.199 $1.399

Fiyatlar neden döviz cinsinden?

Ülkemizde döviz kurunun hareketliliğinden kaynaklı olarak teknolojik ürünlerdeki fiyat hareketliliğinden dolayı fiyatları TL cinsinden aktarmak yanıltıcı olabileceğinden ABD’deki çıkış fiyatlarını paylaşmayı tercih ediyoruz.

Apple’ın bir sonraki telefon serisinin fiyatını düşürmeyi düşünebileceği yönünde bazı spekülasyonlar var. İPhone 12’nin satışları, Apple’ın iPhone 13’ü fiyatlandırmada alabileceği yönü gösterebilir .

iPhone 12

Tasarım: iPhone 13 muhtemelen tanıdık gelecek

Henüz sızdırılmış video ve görseller bulunmasa da iPhone 5’te kullanılan köşeli tasarımın iPhone 12’de yeniden kullanılmasının ardından Apple’ın bu yılda aynı tasarım çizgisini devam ettirmesi bekleniyor.

Yeni modelin söylentilere göre boyutları:

  • iPhone 13 Mini: 5,4 inç
  • iPhone 13: 6,1 inç
  • iPhone 13 Pro: 6,1 inç
  • iPhone 13 Pro Max: 6,7 inç

Yeni modelde çentik kalkıyor mu?

Apple’ın ilk olarak 2017 yılında iPhone X modelinde tasarımında kullandığı sonrasında farklı çevrelerce epey tartışma konusu olduğu meşhur ekran çentiği yeni modelde kaldırılacak ya da küçültülecek mi? Analist Ming-Chi Kuo‘nun yatırımcı notunda Mart ayı başlarında daha küçük bir çentiğin söylentileri yeniden ortaya çıktı .

Kameralar: iPhone 13’e yeni fotoğraf teknolojileri geliyor

Şubat ayının başlarında ortaya çıkan yeni söylentiler, düşük ışıkta fotoğrafçılık için hoş bir iyileştirme yapılacağını gösteriyor. Analistler, daha geniş bir diyafram açıklığına sahip ultra geniş açılı bir lens öngörüyorlar – f2.4 yerine f1.8. Daha geniş diyafram, sensöre daha fazla ışığın gireceği anlamına gelir, bu da gece veya düşük ışık koşullarında daha iyi fotoğraflar elde edilmesini sağlar.

Bir rapora göre , iPhone 13 serisinin dört modeli de lidar teknolojisini içerebilir . Lidar, 2020’de iPhone’a tanıtıldı, ancak yalnızca Pro ve Pro Max modellerinde. Bu nedenle 2021’de tanıtılacak yeni iPhone 13 için başlangıç seviyesinde Lidar teknoloji kullanılabilir.

İPhone 13 Pro ve Pro Max için 120 Hz yenileme hızı

İPhone 12’de yenilenmiş bir yenileme oranı elde edeceğimizi düşündük , ancak 120Hz söylentileri, muhtemelen telefonun 5G bağlantısından gelen batarya taleplerinin artması nedeniyle sonuç vermedi . Bunun yerine, Apple’ın geçen yılki serisi, önceki yılki iPhone 11 ile aynı 60Hz ekrana sahipti.

Her zaman açık ekran

Apple Watch (ve Android telefonlar) gibi , iPhone 13’ün de Weinbach’ın “yumuşatılmış kilit ekranı” dediği, her zaman açık ekranın kendi sürümü olabilir . Söylentiler doğruysa, bir sonraki iPhone’unuz, tüm ekranın kilidini açmanıza veya uyandırmanıza gerek kalmadan her zaman zamanı ve pil şarjını ve gelen bildirimleri görüntüler.

Instagram