“Apple’ın en yeni telefon serisi iPhone 12 hakkında bilinmesi gerekenler…”

Apple’ın yeni serisinde yeni bir tasarım karşımıza çıkıyor. Apple’ın en yeni telefon serisi iPhone 12, iPhone 12 Mini, iPhone 12 Pro ve iPhone 12 Pro Max hakkında bilinmesi gerekenler burada.

Bu seride, seramik kalkan ekranlar, lidar, yeni renkler, kamera yükseltmeleri ve daha fazlası bulunuyor.

Yeni telefonların adları tıpkı iPhone 11 serisinde olduğu gibi, iPhone 12, iPhone 12 Pro ve iPhone 12 Pro Max olarak belirlendi. Aynı zamanda yeni seri, eski serinin tüm özelliklerini korurken ayrıca iPhone 12’yi daha küçük ve daha uygun fiyatlı kılan iPhone 12 Mini’ye de sahip. En küçük iPhone mevcut iPhone SE’den bile daha küçük.

İşte yeni iPhone’lardaki bazı önemli ve onları farklı kılan özellikler:

iPhone 12, iPhone 5’in köşeli tasarımından ilham alıyor

Dört telefonun tümü, iPad Pro’dakilere benzer kare kenarlarla tanımlanan yeni bir donanım tasarımına sahip. Apple’ın iPhone 5, 5S ve orijinal 2016 SE’den ilham aldığını söyleyebiliriz.

Bu kutulu kenarlar, 5G için antenleri barındırıyor. iPhone 12 ve 12 Mini’de alüminyumdan yapılan kenarlar, 12 Pro ve 12 Pro Max’te paslanmaz çelikten yapılmıştır.

iPhone 12 Serisi

İPhone 11 ile karşılaştırıldığında 12, daha küçük, daha ince, daha hafif.

iPhone 12 ve 12 Mini modelleri siyah, beyaz, ürün kırmızısı, nane yeşili ve lacivert renkte. 12 Pro ve 12 Pro Max ise gümüş, grafit, altın ve Pasifik mavisi renk seçenekleriyle geliyor.

12 Pro ve 12 Pro Max 128 GB depolama alanının karşısında iPhone 12 ve 12 Mini modelleri 64 GB ile daha düşük bir depolama alanına sahip.

Seramik kalkan ekranların kırılması oldukça zor

İPhone 12 ve 12 Pro’nun her ikisi de 6,1 inç OLED ekranıyla karşımıza çıkıyor. 12 Pro Max ayrıca 11 Pro Max’teki 6,5 inç ekrana kıyasla daha büyük bir ekrana sahip. 6,7 inç boyutuyla 12 Pro Max şimdiye kadarki en büyük iPhone ekranına sahip. Ayrıca iPhone 12 Mini ve iPhone SE’deki ekrandan daha büyük olan 5,4 inçlik ekranı var.

Dört telefonun hepsinde, daha dayanıklı hale getirmek için camın nano seramik kristallerle aşılanmasıyla yapılan seramik bir ekran var. Apple, bu ekranların 4 kat daha iyi korunma performansına sahip olduğunu öne sürüyor.

iPhone 12: 5G’ye merhaba

Yeni serideki dört iPhone da 5G’yi destekliyor. Ancak kullanmak için 5G kulesine oldukça yakın olmanız gerekiyor. Telefonlar ayrıca daha uzun menzil ancak daha az etkileyici hızlar sunan düşük bant ve orta bant 5G’yi de destekliyor.

Yeni iPhone’larda ayrıca pil ömründen tasarruf etmek için 5G ve 4G LTE arasında geçiş yapan bir “Akıllı Veri” modu da var.

Ayrıca LTE hızları da artıyor. Yeni telefonlar 2 Gbps’ye kadar veri hızlarını destekleyebiliyor.

Lidar, Smart HDR 3 ve yeni bir kamera

Dört iPhone’daki ana geniş açılı kamera, f / 1.6 diyafram açıklığına sahip yeni bir lensle beraber yeni bir büyük sensöre sahip.

Tüm telefonlardaki ultra geniş açılı kamera, distorsiyonu daha iyi düzeltmeye yardımcı olmak için yazılım aracılığıyla bir destek alıyor.

iPhone 12 Pro ve 12 Pro Max’te iki farklı telefoto kameranın hikayesi var. 12 Pro, geçen yılki iPhone 11 Pro ile benzer bir 52 milimetre lense sahip. Ancak 12 Pro Max, 12 Pro’daki 2x optik yakınlaştırma yerine 2,5x optik yakınlaştırma sunan yeni, daha uzun 65 milimetre bir lens alıyor.

Her iki Pro modelinde de Işık Algılama ve Değişme anlamına gelen lidar bulunur. AR uygulamalarının nesneleri, derinliği ve boşlukları algılamasına yardımcı olacaktır. Ancak kamera, özellikle düşük ışıkta fotoğraf ve video ile otomatik netlemeyi iyileştirmek için lidar kullanabilir. Lidar, Portre Gece Modu fotoğraflarına bile izin verir.

Tüm kameralar, A14 Bionic çip tarafından desteklenmektedir. A14, dinamik fotoğraf aralığını optimize eden, gökyüzü gibi sahneleri tanımlayan ve insanların cildi ve saçı için optimize eden Smart HDR 3’ü getiriyor. Akıllı HDR 3 ve Gece Modu, geniş, ultra geniş ve selfie kamerada çalışır. Gürültüyü azaltmak ve ayrıntıları iyileştirmek için resimleri piksel düzeyinde optimize eden Deep Fusion artık iPhone 12 Pro ve 12 Pro Max’teki telefotolar da dahil olmak üzere her kamerada bulunuyor.

Dört telefonun tümü, videolarınızı Dolby Vision standardına göre otomatik olarak renklendiren Dolby Vision HDR formatında video kaydedebilir. Pro modelleri, 4K 60 fps’ye kadar tüm ayarlarda Dolby Vision HDR’yi destekler. 12 ve 12 Mini, 4K 30 fps’ye kadar destekler. Tüm bunlar, Fotoğraflar uygulamasında gerçekleşir.

12 Pro ve 12 Pro Max, ProRAW adlı özel bir RAW fotoğraf dosyasını da kaydedebilecek. Buradaki fikir, bir RAW fotoğraf dosyasının esnekliğini sağlamak.

Kablosuz şarj, güç adaptörü hariç MagSafe ile buluşuyor

Kablosuz şarj deneyiminizi iyileştirmek için Apple, şarj verimliliğini artırmak için telefonunuzun konumunu daha iyi hizalamak için özel olarak yerleştirilmiş mıknatıslar kullandı.

15 W kablosuz şarjı destekleyen bir şarj cihazı ve bunlar üzerinden daha iyi şarj etmenizi sağlayan kılıflar dahil olmak üzere yeni bir MagSafe aksesuarları serisi var. Apple, çıkarılabilir bir cüzdan bile gösterdi.

Instagram