“Apple Kimliği parolanızı unuttuğunuzda endişelenmeniz gerekmiyor. iOS 15’in yeni Hesap Kurtarma özelliği, iPhone veya Mac’inize erişiminiz olmadığında sizi kurtaracak”

Geçtiğimiz günlerde Apple, online olarak düzenlediği etkinlikte iPhone 13 serisini tanıttı. Burada ayrıca iOS 15 güncellemesinin çıkış tarihini açıkladı.

iOS 15’in çıkış tarihi 20 Aralık olarak açıklandı. Güncelleme uyumlu telefonlara bugün gönderilecek. Bu telefonlar arasında iPhone 12, iPhone XR, iPhone 6s gibi birçok model yer alıyor.

iOS 15 beraberinde birçok özelliği akıllı telefonlara getirecek. Bunlardan biri Apple Kimliği parolasının unutulmasıyla ilgili. Yeni Hesap Kurtarma özelliği iOS 15 ile gelecek. Özellik, iPhone veya Mac’e erişim olmadığında kurtarıcı olacak.

Apple kimliği parolası ile iCloud ve iPhone da dahil olmak üzere tüm Apple aygıtlarına erişim için gereklidir. Bu parolanın birkaç yanlış girilmesi telefonun kilitlenmesine neden olur.  Bu, kullanıcılar için hoş olmayan bir durumdur. iOS 15 ile gelecek bir özellik, bu duruma bir çözüm olarak geliştirildi. Hesap Kurtarma adı verilen yeni özellik sayesinde kullanıcı bir veya isterse birkaç kişi seçecek. Bu kişiye hesabın kilidini açacak bir kod gönderilecek. Bu kodla kilit açılabilecek. Bu yöntem Apple Destek ile iletişime geçmekten daha kolay bir seçenek sunuyor.

iOS yüklendiğinde Hesap Kurtarma’ya güvenilir bir kişi eklemek için yapılması gerekenler şöyle:

Hesap Kurtarma Kişilerini Belirleyin

Hesap Kurtarma kurulmadan önce Apple cihazları en son Apple yazılımı sürümünü çalıştırıyor olmalı.

Bu yazılım kullanılmaya başlandığında öncelikle Ayarlar uygulamasına gidilir. Burada ekranın üst kısmındaki adınıza dokunduktan sonra Parola ve Güvenlik> Hesap Kurtarma> Kurtarma Kişisi Ekle öğesini seçin. İstendiğinde Apple Kimliği parolanızı girin. Daha sonra kurtarma kişilerini seçmek için istenen adımların geri kalanını takip ederek işlemi tamamlayın.

iCloud Hesabı veya Apple Kimliği Kilitlendiğinde Neler Yapılmalı

Hesabın kilitlenmesi durumuyla karşı karşıya kaldığınızda Hesap Kurtarma Kişilerinizden birini aramanız gerekiyor. Bu kişi size, doğrudan iPhonelarından erişebilecekleri kısa bir kod verecek. Bu kodu girmeniz gerekiyor. Böylece hesabınızın kilidi açılmış olacak. Hesabınızın kilidi açıldığında, yeni şifre oluşturabilirsiniz. iOS 15 bunun gibi birçok özellikle beraber geliyor.  Android ve Windows’ta aramalar için FaceTime bağlantıları göndermek, iOS 15’e eklenen bu yeni özelliklerden biri.