post-column-01-12

“iOS 14, işleri daha hızlı ve kolay şekilde gerçekleştirmenize yardımcı olacak kullanışlı yeni özelliklerle dolu. Yeni otomatik kısayollar, ihtiyacınız olan şeye bağlı olarak pil ömrünü koruyabilir, uygulamaları açabilir ve belirli çalma listelerini açabilir”

Apple’ın en son iPhone işletim sistemi olan iOS 14, geliştirici beta sürümü olarak çalışıyor. iOS 14, işleri daha hızlı ve kolay şekilde gerçekleştirmenize yardımcı olacak kullanışlı yeni özelliklerle dolu.

Kısayollar uygulaması, görevleri otomatikleştirmek için daha fazla seçenek ile yeni işletim sisteminde büyük bir yükseltme görüyor. Örneğin, yeni otomatik Kısayollar, ihtiyacınıza göre, pil ömrünü koruyabilir, uygulamaları açabilir ve belirli çalma listelerini açabilir.

Tabii ki, iOS 14 henüz yalnızca geliştirici beta sürümünde mevcut.

Kısayollar uygulaması nedir?

Siri Kısayolları, dokunma ya da Siri ses komutuyla harekete geçireceğiniz belirli görevleri veya görev dizilerini otomatikleştirmenizi sağlayan bir uygulamadır. Örneğin, telefonunuzu günde 30 dakika susturmak istiyorsanız bir kısayol oluşturabilirsiniz. Tek yapmanız gereken “Siri, Rahatsız Etmeyin zamanlayıcısı veya tercih ettiğiniz bir komutu vermek. Ayrıca telefonunuz belirli bir pil seviyesine ulaştığında Siri’nin otomatik olarak ekran parlaklığını azaltacağı ve pil tasarrufu için konum hizmetlerini kapatacağı bir kısayol ayarlamak da isteyebilirsiniz.

Apple, iOS 12’de kısayolları tanıttı. Uygulama varsayılan olarak dahil edilmiştir. Bu yüzden kullanmaya başlamak kolay. İOS 14’te uygulamayı açın. Alttaki Otomasyon sekmesine ve Kişisel Otomasyon Oluştur’a dokunun.

İOS 14’teki Kısayollar’daki yenilikler neler?

İOS 14’te Kısayollar arka planda sorunsuz bir şekilde çalışır. Aynı zamanda yalnızca herhangi bir bilgi girmeniz gerekiyorsa sizi uyarır. Örneğin, ipuçlarını hesaplamak için bir kısayolunuz varsa, faturayı girmenizi ister.

Yeni klasörler kısayolları bulmayı ve izlemeyi kolaylaştırır.

Böylece Siri, iPhone’unuzu daha akıllı hale getirecek.

Bununla birlikte sonunda WatchOS 7 ile birlikte Apple Watch’ta Kısayollar uygulamasını da kullanabileceksiniz.