“SpaceX’in Inspiration4 görevi başarıyla sonuçlandı. Görev kapsamında Crew Dragon kapsülüyle yörüngeye gönderilen dört kişilik ekip Atlantik Okyanusu’na indi”

SpaceX geçtiğimiz günlerde tarihinde bir ilki yaşadı. SpaceX Crew Dragon ile dört sivil vatandaşı yörüngeye gönderdi. Inspiration4 adını alan bu görev SpaceX tarihinin ilk sivil uzay göreviydi.

Tarihsel bu görevde adı geçen kişilerden biri SpaceX Crew Dragon uzay aracını kiralayan teknoloji zenginlerden olan Komutan Jared Isaacman. Uzaya çıkan en genç Amerikalı olacak olan Hayley Arceneaux, uzay mühendisi Chris Sembroski, Afrika kökenli Amerikalı jeoloji profesörü Sian Proctor, görevde adı geçen diğer kişiler. Sian Proctor, görevle beraber bir uzay aracına pilotluk yapan ilk siyahi kadın oldu.

Ekip geçtiğimiz günlerde, Florida kıyılarından yörüngeye doğru yol aldı. Üç gün boyunca, Crew Dragon’un tepesine yerleştirilen şeffaf kubbeden uzayı seyretti.

Kısa süreli bu gezinti, ekip açısından oldukça sıra dışı. Çünkü bir fırlatma ilk defa herhangi bir profesyonel astronot olmadan yapıldı. Özel vatandaşlardan oluşan bir mürettebat ilk kez bu şekilde yörüngeye fırlatıldı. Bu durum SpaceX açısından daha da sıra dışı.

Üç gün olarak belirlenen görev cumartesi günü sona erdi. Tarihi Inspiration4 misyonunun mürettebatı birkaç gün dünyanın etrafında birçok kez tur attı. Turlama her 90 dakikada bir, Uluslararası Uzay İstasyonundan yaklaşık 100 mil uzakta gerçekleşti. Nihayet cumartesi günü ise ekibin içinde bulunduğu uzay aracı Florida kıyılarına indi. İnişten bir saat sonra toparlanmanın ardından bu dört kişi, uzay aracından güvenli bir şekilde çıktı.

Görevi finanse eden Jared Isaacman, bu yolculuğun onlar için harika bir yolculuk olduğunu Twitter aracılığıyla paylaştı. Jared Isaacman aynı zamanda Crew Dragon’da görev komutanı olarak yer aldı. Twitter’dan duygularını paylaşan bir diğer isim Elon Musk. SpaceX CEO’su Twitter üzerinden göreve tebriklerini sundu.

Inspiration4 gezisi ile uzaya giden kişiler, Richard Branson ve Jeff Bezos’un gezegen üzerinde seyahat ettikleri yerin daha uzağında yolculuk yaptılar. Bu ve benzeri tüm seyahatler, insanların gündelik olarak uzaya yolculuk yapma fikrini pekiştiriyor. Turizmin geleceği nokta için farklı bir alan açıyor bile olabilir. Son olarak Inspiration4 görevinin başarıyla sonuçlanması böyle bir duruma çok da uzak olunmadığını gösteriyor. Şirketler, uzaya yönelik böyle çalışmalara devam edecektir.

NASA Uluslararası Uzay İstasyonuna ve düşük Dünya yörüngesine güvenli, güvenilir ve uygun maliyetli erişim hedefine ulaşmak için özel şirketlerle birlikte çalışıyor. NASA Artemis programı kapsamında insan iniş sistemini sağlamak için SpaceX ile çalışacağını geçtiğimiz aylarda duyurdu. Ayrıca yine geçtiğimiz aylarda SpaceX, gelecek yıldan itibaren insanları ISS’ye göndereceğine dair bir sözleşme imzaladı. Tüm bu gelişmeler neticesinde zamanla uzayın kapıları daha çok insana açılacak gibi duruyor.