Call of Duty’nin Anti Hile Kernel’i sızdı, Hilecilere Gün Doğdu

Call of Duty’nin Hile Engelleme Çekirdeği (Kernel) sızdı. Çevrimiçi oyun yayıncılarının ve oyun severlerin başları beladan kurtulmuyor.

Tam olarak ne oldu? Tanınmış oyun şirketlerinden Activision gizlilik endişelerini de beraberinde getiren kernel (çekirdek) seviyesindeki hile önleme özelliğini duyurdu. Activision’ın açıklamasına göre bu özellik en son Call of Duty oyununa ve Warzone’a geldi. Bu açıklama beraberinde bir dizi tartışmayı da getirdi. Çünkü yakın tarihte bir sızıntı yaşanmış ve Activision’ın kernel seviyesindeki hile engelleme imzası bu duyurudan çok önce sızdırılmıştı.

Anti-Cheat Police Department

Çevrimiçi oyunlarda hile ile ilgili haberleri takip eden “Anti-Cheat Police Department” isimli bir Twitter hesabı, bugün Call of Duty: Vanguard ve Call of Duty Warzone‘ a gelen RICOCHET isimli hile önleme sistemi için sızdırıldığını açıkladı. RICOCHET’in 5 Kasım 2021′de Vanguard ile piyasaya sürülmesi ve daha sonra Warzone’a gelmesi bekleniyor.

Twiti desteklemek için beraberinde iki adet ekran görüntüsü paylaşıldı. Görüntülerden ilkinde karmaşık bir sürücüye bağlantı içerdiğini iddia eden bir forum gönderisine benzeyen şey yer alıyor. İkinci görselde Activision’ın 30 Eylül 2021‘de imzaladığını gösteren sürücünün imza ayrıntıları yer alıyor.

Oyun geliştiricileri ile hileciler arasındaki mücadele her zaman bir kedi-fare oyunu olmuştur. Ancak Activision’ın bu sızıntısı hile geliştiricileri epey sevindirmiştir desek yanılmış olmayız herhalde.

RICOCHET

Activision çok değil daha önceki gün RICOCHET’i tanıttı. Kernel düzeyinde bir hile önleme aslında çok tartışmalı bir konu. Çünkü kullanıcının sistemine güvenlik riski oluşturabilecek kadar derin erişim sağlıyor. Bununla birlikte Valorant, PUBG gibi popüler çevrimiçi oyunlar Kernel seviyesindeki hile önleme sürücülerini kullanmayı tercih ediyorlar.

Valorant’ın geliştiricisi Riot Games Kernel seviyesinde hile yazılımı kullanan hilecileri tespit etmek için Kernel seviyesinde Anti-Hile yazılımları kullanmak zorunda olduklarını söylüyor.

Gizlilik endişelerini bir nebze olsun hafifletmek isteyen Activision, RICOCHET’in her zaman aktif olmayacağını, Call of Duty oynamaya başladığınızda etkinleştirileceğini belirtiyor.