“Google Asistan, endişeleri gidermek için gizlilik kontrollerini genişletiyor”

Google Asistan, endişeleri gidermek için gizlilik kontrollerini genişletiyor. Google, Yardımcı yazılımını kullanarak insanları daha rahat hale getirmek istediğini söylüyor. Bu yüzden arama devi, geçtiğimiz günlerde, yazılımın sizi gözetlediğine dair endişeleri gidermeyi amaçlayan yeni gizlilik kontrollerini duyurdu.

Yeni bir özellik, “Hey Google, bu senin için değildi” diyerek kişilerin önceki komutlarının herhangi bir kaydını hızlı bir şekilde silinmesine olanak tanıyor.

Google, duyuruyu, arama devinin Asistan’ı sergilemek için ayrıntılı bir stant oluşturduğu dünyanın en büyük tüketici teknolojisi konferansı olan Las Vegas’taki CES’te yaptı.

Yeni özellikler şirket ve akranlarının sesli yardımcılarıyla ilgili gizlilik sorunları üzerinde artan incelemeyle karşı karşıya kalmasıyla geliyor. Anlaşmazlık, yazılımın insan konuşmasını ne kadar iyi anladığını geliştirmek için kullanıcıların ses kayıtlarını dinleyen şirketlerden kaynaklanıyor.

Bu yılın başlarında Google, Asistan’dan dil verilerini analiz eden üçüncü taraf işçilerin Hollandaca özel konuşmalara sızdığını doğruladı. Olayın ardından şirket, tüm dil inceleme işlemlerini duraklattı.

Amazon da konuşma tanıma sistemlerini daha iyi hale getirmek için çok az sayıda Alexa kaydının açıklandığını söyledi. Amazon ayrıca endişeleri gidermek için yeni gizlilik özellikleri de sundu. Eylül ayında, e-ticaret devi, Alexa’nın hangi verileri topladığını bilmek için insanların kullanabileceği iki yeni komut eklediğini söyledi. Şimdi insanlar “Alexa, bana ne duyduğunu söyle” ya da “Alexa, neden bunu yaptın?” diyebiliyor.

“Bana ne duyduğunu söyle” komutu insanların Alexa’nın ne dinlediğini bildiklerinden emin olmalarını sağlar. “Neden bunu yaptın?” sorusunun amacı, yazılım hiç istemedikleri bir şeyi çalıyorsa insanlara daha fazla bilgi vermektir.