“Robotik firması Sarcos’un, Guardian XO robot dış iskeletinin vaadi insanları 20 kat daha güçlü yapmak”

Robotik firması Sarcos’un, Guardian XO robot dış iskeleti, insanı makineyle birleştirerek, insana süper insan gücü kazandırıyor ve vücuttaki aşınmayı ve yıpranmayı azaltıyor.

Guardian XO’nun vaat ettiği şey, insanı olduğundan 20 kat daha güçlü hale getirmek. Bunu gerçekleştirmek için ise robotik bir dış iskelet sunuyor.

Diğer şirketler işçilerin yerini alacak robotları takip etti. Sarcos ise bu şirketlerden farklı bir rota izlemiştir. İnsansı tarzda bir robot inşa ettiler. Sonra onu oyarak bir kişinin içeri girmesine, makineyle birleşmesine ve insanüstü güçle çalışmasına izin verdiler.

Bir nevi, Süpermen gücünü artık ölümlüler için mümkün kılan Guardian XO, vücudunuzu zorlamadan veya zarar vermeden ağır nesneleri kaldırmanıza yardımcı olan giyilebilir bir robot. Bu robot, bilim kurgudan süper havalı, güçlü bir dış iskelet gibi gözüküyor.

Askeri uygulamalar ve çok sayıda el emeği gerektiren inşaat gibi endüstriler için tasarlanan Sarcos Robotics’ten Guardian XO, 20 yıldır geliştirilmektedir. XO’nun ilk alfa modelleri ocak ayında ABD ordusuna ve bazı endüstri müşterilerine, 2020 yılının sonlarında ticari birimlerle yola çıkacak.

XO, çalışırken değiştirilebilir piller sayesinde bir seferde sekiz saate kadar çalışabilir. 24 serbestlik derecesine sahip olması nedeniyle ise, elbiseyi giyerken normal şekilde hareket edebilirsiniz. Yürürken, kollarınızı başınızın üstünde kaldırırken veya çömelirken hiçbir şekilde sorun olmaz.

Sarcos Robotics, Guardian XO’nun 200 kilograma kadar ağırlığı güvenle kaldırmaya yardımcı olabilecek, dünyanın pille çalışan ilk robotu olduğunu ifade ediyor.  

Instagram