Google özel fotoğrafların gizlenmesine olanak sağlayan Kilitli Klasör özelliğinin kullanım alanını genişletiyor. Özellik ilk duyurulduğunda yalnızca Pixel telefonlar için kullanıma sunuldu. Ancak Kilitli Klasör, yakında Android 6.0 ve sonraki sürümlerin çalıştığı Android telefonlarda kullanıma açılacak

İnsanlar yaşadıkları anları ölümsüzleştirmek amacıyla fotoğraf çekerler. İnsanların değer verdiği özel anlarını fotoğraflayan araçlardan biri telefonlardır. Birçok insan fotoğraf çekmeyi bir tutku haline getirmiştir. Birçoğumuz, bu tutkularını akıllı telefonlar sayesinde rahatlıkla yaşıyoruz.

Akıllı telefon şirketleri, kullanıcıların kamera ve fotoğraf ile ilgili beklentilerini karşılamak üzere birbiriyle yarışıyor. Çünkü herkes umduğunu bulabileceği bir akıllı telefonu kullanmak ister. Bundan dolayı satın almadaki önceliğini beklentilerini karşılayan bir telefona verir.

Bazen insanlar telefonlarında yer alan bazı fotoğraflarının gizli olmasını ister. Diğer insanların görmesini istemedikleri fotoğraf veya video olabilir.

Teknoloji şirketleri arasında dünyada önemli bir yere sahip olan Google, bu konuyla alakalı bir özellik geliştirdi. Şirket, geçtiğimiz mayıs ayında popüler bulut tabanlı fotoğraf uygulaması Google Fotoğraflar için bir özellik tanıttı. Tanıtım Jen Fitzpatrick tarafından Google I/O’da gerçekleşti. Jen Fitzpatrick, Google şirketinin çekirdek sistemler ve deneyimlerden sorumlu başkan yardımcısı. Google bu özelliğe Kilitli Klasör adını verdi. Birçok kullanıcının memnuniyetine neden olan bu özellik, Google Fotoğraflar’da bulunan özel video veya resimlerin kilitli bir klasöre taşınmasına imkân veriyor. Bunlar böylece Fotoğraflar’ın ana akışından kaldırılıyor. Sonuç olarak kullanıcı dışındaki hiç kimse bu medyayı göremiyor.

Google Kilitli Klasör özelliğini ilk açıkladığında özelliğin sadece Pixel telefonlarında kullanılacağını söyledi. Ancak özel fotoğrafları gizli tutan özellik yakında kullanım alanını genişletecek. Çok daha fazla sayıdaki Anroid kullanıcısı bu özellikten faydalanabilecek.

Geçtiğimiz günlerde Google bu konuda bir açıklama yaptı. Buna göre Kilitli Klasör özelliği yakında Android 6.0 ve sonraki sürümlerin çalıştığı Android telefonlarda kullanıma açılacak. Böylece daha çok insan özel resimleri parola korumalı bir alana gizleyecek olan özelliğe erişmiş olacak.

Kilitli klasör aynı zamanda, fotoğrafları diğer klasörlerde, paylaşılan klasörlerde veya arama sonuçlarında görünmeyecek şekilde gizler. Böylece insanlar diğer resimler arasında gezinirken fotoğraflar görünür endişesinden kurtulmuş olur.

Şirketin kullanıma sunduğu önemli özellik akıllı telefon dünyasında bir ilki temsil etmiyor. Samsung kullanıcıları, Güvenli Klasör ile bu özellikten yıllardır faydalanıyor. Yine kilitli klasör işlevi gören üçüncü parti uygulamalar Android için bir süredir mevcut.