Google 3.900 millik denizaltı internet kablosunu tamamladı.

Google bir süredir denizaltına döşeyeceği internet kablosu üzerinde çalışıyor. Google Grace Hopper kablo projesini ilk olarak 2020 yılının temmuz ayında duyurdu.

İnternet kablosu şu anda Atlantik boyunca 3.900 milden fazla uzanıyor. Kablonun döşenmesinde mühendisler son aşamaya gelmiş durumda. Denizaltı internet kablosu, Google’ın en yeni internet kablosu olma özelliği taşıyor.

Kablo New York, İngiltere ve İspanya arasında bağlandı. Geçtiğimiz günlerde Google’ın Grace Hopper denizaltı internet kablosu, İngiltere’ye ulaştı. Kablonun ucunun geldiği yer İngiltere’nin Bude kenti. Ayın ilk günlerinde kablonun bir başka ucu, İspanya’nın Bilbao kentine ulaşmıştı.

Grace Hopper internet kablosu, Birleşik Krallık kıyılarına gelen yeni nesil kablolardan biri ve Atlantik ötesi kabloları temsil ediyor. Bu öneminin yanı sıra 2003 yılından beri ABD ile Birleşik Krallık’ı birbirine bağlayan ilk yeni kablolardan biri olma özelliğine sahip.

Önemli özelliklere sahip olan Grace Hopper, Google’ın sahip olduğu tek denizaltı kablosu değil. İçinde bulunduğumuz yılın başlarında bir başka denizaltı internet kablosunu da duyurmuştu. Firmina adı verilen bu kablo ABD’nin Doğu Kıyısı’ndan Güney Amerika’nın doğu kıyısı boyunca uzanan noktalara ulaşıyor. Ayrıca Google geçtiğimiz temmuz ayında Sparkle ile bir ortaklık kurdu. Google’ın bu ortaklığı sağlamasındaki amacı, Blue ve Raman denizaltı kablo sistemlerini oluşturmak istemesi. Şirket, yine bir başka denizaltı internet kablosunu şubat ayında duyurmuştu. Dunant adını alan kablo, ABD ile Fransa’yı birbirine bağlıyor.

Grace Hopper, saniyede 350 terabayta kadar veri göndermek üzere tasarlandı. Bu sayı kabaca aynı anda akış yapan 17,5 milyon kişiye denk geliyor. Ayrıca Google, kabloda fiber anahtarlama adı verilen bir teknik kullanacak. Yeni olan bu teknik kablonun web trafiğini kesintilerde bile daha güvenilir hale getirmesi hedefiyle tasarlandı.

Kablo ABD’yi İngiltere ve İspanya’ya bağlıyor

Kablonun inşasına başlamadan önce şirket, bu yılın başlarında New Jersey kablo sağlayıcısı SubCom ile kablo döşeme sözleşmesi imzaladı. Bu iki şirket, internet bağlantısının daha iyi ve güvenilir olması için tasarlanan yeni optik fiberler kullanıyor.

Adını 1906-1992 yılları arasında yaşamış Amerikalı bilgisayar bilimcisi Grace Hopper’dan alan internet kablosu gelecek yıl tamamen işlevsel hale gelecek.