Gündelik hayat oldukça yoğun bir tempo altında geçiyor. Yoğun ve yorucu geçen günler insanların hayatının değişmezi olmuş durumda. Böyle günlerde hayatı kolaylaştırmak için işlerin planlanması ve sıraya konulması oldukça önemli.

İş ve gündelik hayatında işlerini kolaylaştırmak isteyen birçok kişi yapılacaklar listesi oluşturur. Bu konuda önemli şeylerden birisi listede sıralanan işlerin unutulmamasıdır. Çünkü, küçük bir unutkanlık bile tüm günün karışık geçmesine neden olabilir. Bundan dolayı yapılacak şeylerin kesinlikle unutulmaması gerekir. Hem planlama yaparken hem de hatırlama konusunda telefonlarda yer alan bazı uygulamalar bize yardımcı olur.

Google Asistan bu önemli uygulamalardan biri. Uygulama planlanan ve unutmak üzere olunan şeyleri yönetme konusunda kullanıcılara kolaylık sağlıyor. Google Asistan hatırlatıcı özelliğiyle uzun zamandır bunu yapıyor. Yapılacak işlerin takibinin yapıldığı uygulamaya, yapılacak iş ile ilgili hatırlatma istenen tarih ve saate kaydedilir. Böylece oluşturulan hatırlatıcı ile işi ve zamanını kaçırmamış oluruz. Bu iş günlük rutin içerisindeki herhangi bir şey veya işle ilgili çok önemli bir toplantı olabilir. Örneğin “Hey Google, bana kediye sabah 9’da mama vermeyi hatırlat” diyebiliriz. Bir başka komutumuz “Hey Google, cuma akşam saat 7’deki toplantımı hatırlat” şeklinde de olabilir.

Google Asistan’a verdiğimiz bu ve benzeri komutlarla ondan iş ve görevlerimizi hatırlatmasını isteyebiliriz. Google, uygulamanın bu önemli özelliğini genişlettiğini duyurdu. Genişleme, tüm hatırlatıcıların, geçmişin ve geleceğin görülebileceği bir merkez içerecek şekilde yapıldı.

Yeni Anımsatıcılar merkezinde dolaşmak için öncelikle Google Asistan’a bir komut vermeniz gerekiyor: “Hey, Google, hatırlatıcılarımı .” Böyle diyerek başladıktan sonra izlenecek yol şöyle:

Komutun verilmesinin ardından, tamamlanan hatırlatıcılarınızın bir listesinin yanı sıra yaklaşan yapılacaklar ve yinelenen hatırlatıcılar için öneriler göreceksiniz. Burada yer alan öneriler, biraz genel şeyleri kapsar nitelikte. Örneğin her sabah kahve içmek, her hafta sonu spor salonuna gitmek gibi. Buna benzer önerilerden birini seçmek isterseniz, Oluştur’a dokunursunuz. Sonra adı, günü, saati ve ne sıklıkta tekrar edeceğini değiştirerek oluşturulan hatırlatıcıyı seçerek özelleştirebilirsiniz. Bunun yerine kendiniz de yeni bir iş ekleyerek hatırlatıcı oluşturabilirsiniz. Bunu yapmak için ekranın sağ alt kısmındaki artı işaretine dokunmanız yeterli olur. Hatırlatıcılarınızın ayarlamasını yaptıktan sonra Google, cihazlar arasında size bilgilendirme yapacaktır.

Bunlar, Google’ın duyurduğu birkaç güncellemeden biri. Android cihazları kapsayan özellikler arasında yeni emojiler ve erişilebilirlik geliştirmeleri de yer alıyor.