“Facebook, Hindistan ve Mısır’daki pazarlama şirketlerine bağlı olduğu düşünülen çok sayıda sahte hesabı geri çekiyor”

Sahte hesapların kullanımı, bazı Facebook kullanıcılarının başvurduğu bir yöntem. Yanlış bilgi yaymak için, propaganda yapma aracı olarak sahte hesaplar kullanılabiliyor. Bu durum, endişeleri de beraberinde getiriyor.

Böyle kullanımlar, Facebook’un siber güvenlik konularında politikalar geliştirmesine neden oldu. Sonuç olarak, bazı sahte hesap ve sayfalar Facebook tarafından kaldırılabilmekte.

Facebook, aldatıcı kampanyalara bağlı yüzlerce hesabı ve sayfayı kaldırdı. Yayından kaldırma, düzinelerce veya yüzlerce sahte hesap oluşturmayı, bunları ideolojileri tanıtmak ve kullanıcıları diğer web sitelerindeki aldatıcı içeriğe yönlendirmek için kullanmayı içeren sosyal medya devinin “koordineli asılsız davranış” olarak adlandırdığı şeye zarar verme çabalarının bir parçasıdır.

16 sayfalık bir rapora göre, Hindistan’ın kampanyası İngiltere, ABD, Kanada ve Basra Körfezi yakınlarındaki ülkelerde bir kitleyi hedef aldı. Facebook’taki hesaplar ve sayfalar, Facebook kullanıcılarını haber sitesi gibi görünen web sitelerini ayırmaya çalışan bağlantılar içeriyordu.

Facebook kampanyanın bir parçası olduğunu söylediği 37 Facebook hesabını, 32 sayfayı, 11 grubu ve 42 Instagram hesabını kaldırdı. Bunlardan bazıları, gazeteci ve aktivist gibi davrandı.

Facebook’un Mısır’da ortaya çıktığı ve sosyal medya devinin kullanım şartlarını tekrar tekrar ihlal eden pazarlama şirketlerine bağlı olduğu ikinci kampanya 333 Facebook hesabı, 195 sayfa, 9 grup ve 1.194 Instagram hesabından oluşuyordu. Tanıtılan içerik, Kuzey Amerika ve Orta Doğu’da geniş bir kitleye yönelikti.

Bu nedenle Facebook, Hindistan ve Mısır’daki pazarlama şirketlerine bağlı yüzlerce sahte hesabı geri çekiyor.

Facebook’un siber güvenlik politikasını denetleyen Nathaniel Gleicher, bu pazarlama firmalarının neden sahte hesaplar oluşturduğunu söyleyemedi. Ancak şirketin orijinal olmayan davranışlara karşı kuralları nedeniyle bunları alt edebildiğini söyledi.

Nathaniel Gleicher, buradaki amaçlarının caydırıcılık olduğunu ifade etti.

Yeni bulgular, Facebook’un geçtiğimiz gün başlattığı yeni aylık raporun bir parçası olarak geldi. Nathaniel Gleicher, şirketin daha şeffaf olma çabasının bir parçası olarak bu aylık bulguları başlattığını söyledi.