“Time dergisi, en etkili 100 kişi listesini açıkladı. Elon Musk ve Tim Cook’un yer aldığı listede bir Türk de bulunuyor”

Time dergisi dünyanın prestijli haber ve politika dergilerinden biri. Dergi, 1927 yılından beri yılın kişisini seçerek icraatlarıyla o yıl dünyayı etkileyen kişiyi ilan ediyor. Her yıl son sayıda yapılan bu uygulama gibi derginin yaptığı bir başka uygulama daha var: En etkili 100 kişi listesi.

Time dergisi 2021 yılının en etkili 100 kişisi duyurdu. Liste yer alan kişiler ikonlar, titanlar, sanatçılar, liderler ve yenilikçiler başlıkları altında toparlandı.

Listede CEO’lar çoğunlukta

Tesla CEO’su Elon Musk, Taliban lideri Abdul Gani Baradar, tenis oyuncusu Naomi Osaka, aktör Omar Sy gibi birçok isim bulunuyor. Listede adı geçen isimler arasında bir Türk de yer alıyor. Bu isim, Uluslararası Enerji Ajansı (IEA) Başkanı Fatih Birol. Ekonomist ve enerji uzmanı olan Birol, görevini 2015 yılından beri sürdürmekte.

Liste oldukça uzun. Bu uzun listede adı geçen isimler farklı alanlarda önemli görevler üstlenmiş durumda. Apple CEO’su Tim Cook, SpaceX’in sahibi Elon Musk onlardan biri. Ayrıca Nvidia CEO’su Jensen Huang ve kripto para birimi öncüsü Vitalik Buterin de listeyi oluşturan isimler arasında yer alıyor. Time dergisinin onurlandırdığı isimlerden biri olan Vitalik Buterin, Ethereum’un kurucu ortağı.

Time Cook’un adının listede olduğunu gören bazı isimler ona tebriklerini iletti. Örneğin, Nike’ın kurucu ortağı Phil Knight, Apple CEO’suna övgülerde bulundu. Aynı zamanda Cook’un CEO olarak bulunduğu süre boyunca Apple’da hisselerin %1.000 arttığını söyledi. Apple’ı dünyanın en değerli şirketi haline getiren isimlerden birinin Cook olduğunu vurguladı.

Buna benzer övgülerden biri Elon Musk’a geldi. Elbette diğer isimler için de benzer şeyler söylendi. Çünkü listede adı geçen isimler, kendi alanlarında oldukça önemli işler yapmış kişiler. Örneğin Elon Musk, uzay çalışmalarında devrim niteliğinde çalışmalar yapmış bir iş insanı.

Listede adı geçen isimlerden bazıları şunlar: Rus siyasetçi Alexei Navavalny, Prens Harry ve Meghan Markle. Bu isimlerin yanında şarkıcıların da adı geçiyor. Britney Spears bunlardan biri. Billie Eilish ise hem şarkıcı hem söz yazarı olarak listede yer alıyor. Ressam Mark Bradford 100 kişilik listede adı geçen isimlerden biri.