“Kuantum bilgisayarı alanında önemli bir üretici olan D-Wave, rakip şirketlerinin yaklaşımını benimsiyor. Ürün planlarında köklü değişikliğe gidecek olan şirket, evrensel kuantum bilgisayarları da yapacak”

D-Wave şirketi 1999 yılında kurulan bir şirket. Bu şirketin özelliği, çalışan bir kuantum bilgisayarını pazara dahil ederek satan dünyadaki ilk şirket olması.

2011 yılında piyasaya sürülen D-Wave şirketine ait makine, özel bir kuantum bilgisayarıydı. Bu bilgisayar şirketin geliştirdiği kuantum tavlayıcı adını taşıyordu. Bu cihaz, kuantum hesaplamalarını yerine getirerek belirli hesaplama türleri için uygun olan ortamı sağlar. Tavlayıcılar bu hesaplamayı yaparken kuantum fiziğinin bazı özelliklerinden yararlanır. Özellikle atomlar gibi ultra küçük parçacıkları yöneten kuralları kapsayan özelliklerinden.

Dünyanın en eski kuantum bilgi işlem şirketi olan D-Wave, kuantum tavlayıcısının gücünü birkaç defa yükseltti. Böylece şirket en güçlü kuantum tabanlı bilgisayarın satışını gerçekleştiriyor. Bu süreçte birçok şirket kuantum bilgisayarları alanında çalışmaya başladı. Rekabet ortamının oluşması, kuantum bilgisayarlarının daha iyi olması yönünde adımlar atılmasına neden oldu.

D-Wave bu konuda atacağı adımları duyurdu. İlk olarak şirketin evrensel bir kuantum bilgisayar oluşturma planlarının olduğunu söyleyelim. Aynı zamanda D-Wave’in müşterilere en yeni nesil kuantum tavlama cihazının yanı sıra bulut üzerinden hesaplamaları çalıştırma yeteneği verebilme planı da var. Müşteriler bunların her ikisini de kullanabilecek. Bu kullanıma yardımcı olacak şey bir programlama alt yapısı. Bununla beraber şirketin daha genel amaçlı kuantum bilgisayarı yapma isteği onun rakiplerinin yolundan gideceğini gösteriyor.

Daha genel amaçlı kullanımın olduğu kuantum bilgisayarları, D-Wave şirketinden sonra kurulan şirketler özellikle tercih ediyor. D-Wave’in geçtiğimiz günlerde yaptığı açıklamaları, yeni rakiplerinin yaklaşımını benimsediklerini gösteriyor. Böylece D-Wave, ürünlerine yönelik yeni bir yol haritası oluşturmuş oluyor. Ürün planlarını kökten yenileyecek olan şirket, Honeywell, IBM, IonQ ve Google gibi yeni rakiplerinin yolunu takip edecek.

D-Wave, genel amaçlı kuantum bilgisayarına önemli bir kuantum hesaplama teknolojisini dahil edecek. Hata düzeltme adı verilen bu teknolojiyi birçok kuantum şirketi merakla takip ediyor. Çünkü bu teknoloji, kuantum hesaplamalarının daha uzun süre çalışmasını sağlamak üzere tasarlandı.

D-Wave’in planladığı sistemde hata düzeltme teknolojisi aracılığıyla tek bir ‘mantıksal’ kübit halinde bir araya getirilebilen 60 kübit yer alıyor. Yapılan açıklamada dört mantıksal kübitli 1000 kübitlik bir makine yapılacağı bilgisi de bulunuyor.

Şirket ayrıca, genel amaçlı yani evrensel kuantum bilgisayarlar için oluşturacağı kübitlerde süper iletken malzemeler kullanacak.

D-Wave, tavlama makinelerini satmaya devam edeceğini de belirtti. Planladıkları şeyler arasında 2023 veya 2024 yılının başlarında kuantum tavlayıcının daha da güçlü olan sürümlerini piyasaya sunmak var. Genel amaçlı kuantum bilgisayarlar için ise bir takvim henüz açıklanmadı.