“Coronavirus delta varyantı, şu anda en baskın olan varyant türü. Daha güçlü bulaşma gücü olan varyanta karşı dikkatli olmak gerekiyor.”

Coronavirus, dünyayı etkilemeye devam ediyor. COVID-19 vakalarını azaltmaya yönelik aşılama, tedbir vs. çalışmalar devam ederken virüsün varyantları ülkelerde endişelere neden oldu.

Şu an baskın olan varyant delta varyantı. Gün geçtikçe bu virüsü taşıyan vaka sayısı artmakta. Bu durum endişelerin artmasını da beraberinde getiriyor.

Nasıl başladı?

Delta varyantı ilk olarak 2020 yılının sonlarına doğru Hindistan’da görüldü. Zaman geçtikçe diğer ülkelere de yayıldı. Bunun nedeni olarak varyantın bulaşma gücünün daha çok olmasıyla beraber bazı ülkelerde kısıtlamaların kaldırılması görülüyor.

Yine bazı ülkelerde artan vaka sayıları nedeniyle kaldırılan kısıtlama ve tedbirler geri getirilmiş durumda. Örneğin, Avustralya’daki COVID-19 vakaları, Sidney, Perth, Brisbane ve Darwin şehirlerinde katı karantina kurallarının yeniden uygulanmasına neden oldu.

Yapılan çalışmalar, delta varyantının daha önce İngiltere’de görülen alfa varyantına göre yaklaşık olarak %60 daha bulaşıcı olduğuna işaret ediyor. Hatta delta varyantı daha ciddi hastalık potansiyeli taşıyor. Aynı şekilde hastaneye yatış riskinin de fazla olduğu varyant da alfa değil delta varyantı.

Hiç şüphe yok ki virüslerin en iyi yaptığı şeyi COVID-19 da yapıyor. Mutasyona uğrayarak daha fazla kişiyi enfekte etmek ve daha etkili olmak.

Hindistan’da ortaya çıktıktan sonra birçok ülkede baskın olan delta varyantı, daha güçlü durumda olmakla beraber yeni ve etkili yan etkilere sahip.

Coronavirus Delta Varyantı

Hafif vakalarda delta varyantının biraz farklı görüleceği ifade ediliyor. Yapılan çalışmalarla COVID-19’un belirgin belirtilerinin değiştiği gözlemlendi. Buna göre ilk sıradaki semptom artık baş ağrısı. Bunu boğaz ağrısı, burun akıntısı ve ateş takip ediyor. Öksürük ise daha sonra gelen semptom olmuş durumda. Bunlar ifade edildiğine göre, COVID-19’un klasik semptomlarından değil. Hatta bazı vakalarda koku kaybının bile görünmediği söyleniyor. Tüm bunlar varyantın farklı çalıştığına işaret ediyor.

Dikkatli olmak gerek

Delta varyantıyla alakalı olduğu düşünülen bu değişikliklerin, insanların tedbirsiz davranmalarına neden olacağından endişe ediliyor. Çünkü insanlar, semptomların COVID-19 değil soğuk algınlığı kaynaklı olduğunu düşünerek dışarı çıkmaya devam edebilir.

Halbuki delta varyantı, diğer varyantlardan farklı olarak daha yüksek bulaşma potansiyeline sahip.

Şöyle bir gerçek var ki tüm türleri ve biçimleriyle COVID-19, bazı insanlarda enfeksiyondan sonra bile aylarca süren sayısız yan etkiye sahip olan zorlu bir hastalığa neden oluyor.

Uzmanlar bu ölümcül pandemiden çıkış yolu olarak aşılamayı işaret ediyor. Özellikle delta varyantı da yayılımını artırırken aşılama oranlarının yüksek tutulması gerekiyor. Tavsiyelere göre aşılanmak ve beraberinde virüse karşı bağışıklık kazanmak, herhangi bir varyantın neden olduğu ciddi hastalıkları önlemenin en kesin yolu.

Instagram