“Çin’de cep telefonu kullanıcıları için zorunlu yüz taramaları uygulanıyor. Yeni görev ise Pazar günü yürürlüğe girdi”

Çin’de yüz tanıma ivme kazanıyor. Ülke, dünyanın önde gelen yüz tanıma şirketlerinden ikisi olan Megvii ve SenseTime‘ye ev sahipliği yapıyor. Süpermarketler, metro sistemleri ve havaalanları zaten yüz tanıma teknolojisini kullanıyor. Ayrıca, bir çevrimiçi e-ticaret şirketi olan Alibaba’nın bazı yerlerde insanların yüzleriyle ödeme yapmalarını sağladığı ifade ediliyor.

Geçtiğimiz günlerde yayınlanan bir rapora göre, ülkenin Sanayi ve Bilgi Teknolojileri Bakanlığındaki değişiklikle ilgili bir karar Eylül ayında çıktı. Telekom operatörlerinin, yeni bir numara aldıklarında bir kişinin kimliğini doğrulamak için “yapay zekâ ve diğer teknik araçları” kullanmaları gerektiğini söyleniyor. Ayrıca, bildirgede bakanlığın “denetim ve teftişi artırmaya” devam edeceği de belirtiliyor.

Çinli telekom operatörlerinin şimdiden yeni telefonlara kayıt olan kişilerin yüzlerini taraması gerektiği bildiriliyor. Resmi olarak pazar günü başlayan zorunlu “portre eşleştirme”, müşterilerin yeni bir telefon numarasına kaydolmak isterlerse kendilerini başlarını çevirerek ve yanıp söndükten sonra kaydetmeleri gerektiği anlamına geliyor. Bu da demek oluyor ki Çin’de bir telefon numarası kaydetmek çok kişisel bir şey oldu. Görev aynı zamanda, Çin’in siber kontrolleri sıkılaştırma ve sahtekarlığı azaltma planının da bir parçası.

Cep telefonu kullanıcıları için zorunlu yüz taramaları uygulanıyor. Yeni görev pazar günü yürürlüğe girdi.

Ülkenin en büyük üç taşıyıcısı olan China Telecom, China Unicom ve China Mobile devlete aittir. Ancak haberlere göre, yasaların mevcut hesaplara nasıl uygulanacağı henüz bilinmiyor.

2020’de Çinli yetkililer, vatandaşlarını izlemek ve değerlendirmek için yüz tanıma, yapay zekâ, akıllı gözlükler ve diğer teknolojileri kullanarak davranışlarına dayanarak 1,4 milyar vatandaşının tümüne kişisel bir puan vermeyi planlıyor.

Instagram