Bitcoin hırsızlığı: panoya dikkat?

Bitcoin hırsızlığı: panoya dikkat? Bilgisayar korsanları yaklaşık değeri 2.3 milyon dolar olan kripto para cüzdanlarını izleyen bir kötü niyetli yazılım (malware) geliştirdiler.

Bu yazılım Windows platformlarda sizin panonuzdaki verileri çalıyor. Bunu da çok basit bir şekilde yapıyor. Sistem şu şekilde işliyor.

Örneğin cüzdanınızdan 38YB9htqShjdg8zTt7ypTqKsYA3HkhwhNY adresine bitcoin göndermek üzere ilgili adresi kopyaladınız. Sonra transferi yapacağınız sitede ilgili bölüme yapıştırdınız. 3QPfXzaW1Qzuy9fkv1epy9MNe2EoY8dPKy

Buraya kadar her şey normal görünüyor ama değil. Kopyaladığınız cüzdan adresiyle yapıştırdığınız adres farklı. Malware yazılımı sizin pano’daki verinizi değiştirip korsanların tanımladığı cüzdan adresinizi ekledi. Dolayısıyla az önce bilgisayar korsanlarına bir transfer gerçekleştirdiniz.

Bu durum çok basit görünebilir ancak kullanıcıların çoğu kopyaladıkları adresle yapıştırdıkları adresin aynı olup olmadığını kontrol etmiyor.

Söz konusu yazılım arka planda çalıştığından ve sisteminize bilinçli olarak herhangi bir zarar vermediğinden varlığını fark etmeniz neredeyse imkansız. Bu nedenle bu tür yazılımlardan korunmanın en kolay yolu güncel bir antivirüs yazılımına sahip olmak ve kopyaladığınız adresle yapıştırdığınız adresin aynı olup olmadığını kontrol etmek.

Not: Yukarıdaki adresler örnek olarak https://www.blockchain.com adresinden rastgele alınmış adreslerdir. Haberle herhangi bir alakaları yoktur.

Instagram