“ABD’de Kaliforniya Teknoloji Enstitüsü Leo adını verdikleri 75 cm boyunda bir robot tasarladı. Leo, tasarlanan bacakları ve omuzlarına yerleştirilen pervaneler sayesinde birçok hareketi yapabiliyor. İp üzerinde yürüyüp kaykayla gidebiliyor ve uçabiliyor”

Bilim kurgu filmlerinin vazgeçilmez öğelerinden biri robotlardır. Gerçek hayatta yer almaya başlayan benzer robotların sayısı artıyor. Bu durumu meydana getiren ülkelerden biri ABD oldu.

ABD’de yeni bir robot tasarlandı. Bu robot bazı karmaşık hareketleri yapabilme özelliğine sahip. 75 cm boyundaki robotun adı LEgs ONBOARD drOne. Yani Leonardo veya Leo.

Robotun tasarımı Kaliforniya Teknoloji Enstitüsü’ne (Caltech) ait. Bu robot tasarımı sayesinde birçok hareketi yapabiliyor. Örneğin ip üstünde yürüyor, kaykay biniyor ve hatta uçuyor. Robotun tüm bunları yapabilmesini sağlayan şey zıplamasını kolaylaştıran bacaklara sahip olması. Eklemli olan bu bacaklar ayrıca robotun dengeli ve kontrollü olarak hareket etmesini sağlıyor. Aynı zamanda uçabilen robotun omuzlarına dört pervaneli bir de motor yerleştirildi. Bu sayede Leo birçok karmaşık hareketi gerçekleştirebiliyor.

Kaliforniya Teknoloji Enstitüsü robotu tanıtırken eklenmiş bu unsurların bir ilk olduğunu ifade etti. İlklerin robota katmış olduğu özellikler sayesinde Leo, engebeli ve zorlu arazilerde kolayca yol alabilir. Ayrıca yürüme ve uçma karışımı bir hareket yapabilen robot kurabildiği daha iyi denge sayesinde diğer iki ayaklı robotlardan ayrılıyor.

Kaliforniya Teknoloji Enstitüsü (Caltech) ekibi robot hakkındaki bilgileri yayınladıkları bir makale ile duyurdu. Leo’nun çok yönlü hareketler yapabilmesi en dikkat çeken özelliklerinden biri oldu. Arazideki rahatlığına ve aldığı komutları kolayca yerine getirmesine bağlı olarak Leo, önemli işlerde kullanılacak gibi duruyor.

Bunu kesin ve eksiksiz bir şekilde sağlamak için araştırmacıların çalışmaları devam ediyor. Ekip robotun bacak tasarımını geliştirerek yükseltmeyi hedefliyor. Buradaki amaç robot yürürken dengeyi sağlaması için pervanelere duyduğu ihtiyacı azaltmak. Bu sayede Leo’nun harcadığı enerji daha verimli hale getirilebilecek. Zira Leo tasarlanırken fazla enerji tüketen büyük pillere ihtiyaç duymayacak şekilde geliştirildi. Ekibin daha sonrası için yapmaya çalıştığı bir başka konu daha var: Leo’nun çevresini daha iyi değerlendirebilmesi ve en iyi şekilde gezineceği ortama karar verebilmesini sağlamak.

Kaliforniya Teknoloji Enstitüsü (Caltech) ekibi robotun uzay araştırmalarında kullanılabileceğini düşünüyor. Çünkü Leo ve benzeri robotlar zorlu arazi koşullarına ayak uyduracak şekilde tasarlandı. Tasarımları ve yapabildikleri sayesinde bu koşulların üstesinden kolayca gelebilirler. Bunların daha sonra günlük hayatımızda kullanılacaklarını söyleyen ekip, bu durumun daha yaygın olacağını vurguluyor. Leo’yu ilerleyen zamanlarda ev işlerinde yardımcı olurken veya paket teslimatı yaparken görebiliriz.