1980 yılında ilk ev bilgisayarını icat eden Clive Sinclair, 81 yaşında hayatını kaybetti. Sinclair, daha önce de dünyanın ilk cep hesap makinesi ile ilk cep televizyonunu da icat etmişti.

Bilgisayar dünyasına çok önemli katkılar sağlayan bir isim olan Clive Sinclair hayatını kaybetti.

Özellikle 1970’lerden itibaren ün kazanan bu isim İngiliz bir mucit. 30 Temmuz 1940 tarihinde Richmond bölgesinde dünyaya geldi. Ailesi gemi yapımında görevli kişilerdi.

Dünyaya ilk cep hesap makinesini kazandırdı. 1972 yılında yaptığı bu icadından birkaç yıl sonra bir başka icadın mucidi oldu. 1977 yılında yaptığı bu icadı, ilk cep televizyonu olarak tarihe geçti. 1980’lere gelindiğinde ise ilk ev bilgisayarını icat ederek dünya çapında üne ulaştı.

Bilgisayar dünyasında önemli bir yere sahip olan bilgisayarın adı ZX Spectrum. Bu bilgisayar, Sinclair Research şirketi tarafından 1982 yılında İngiltere’de piyasaya sürüldü. Evlerde kullanılmak üzere tasarlanan bu bilgisayar, 8-bit işlemcili kişisel bir bilgisayar olarak tarihteki yerini aldı.

Bilgisayarların evlere girmesine çok önemli katkıları olan Clive Sinclair, on yıldan uzun bir süredir kanser hastasıydı. Son anına kadar icatlarla meşgul olduğu söylenen efsane mucit, 81 yaşında öldü.

Londra’da bulunan evinde hayata gözlerini yuman Clive Sinclair, nesiller için oldukça önemli bir yere sahip. Yapmış olduğu icatlar, döneminde birçok ilki taşıyor. Ardından gelenlere ise ilham olacak birçok icatta onun imzası var.

Clive Sinclair, bu sayede dünyayı büyük ölçüde etkiledi. Aynı zamanda özellikle teknoloji çevreleri tarafından çok sevilen biri haline geldi. Bundan dolayı ölümü birçok kişiyi üzdü. Elon Musk’ın da aralarında olduğu birçok isim, bu üzücü haberin ardından duygularını Twitter üzerinden paylaştı.