“Apple, iPhone Ultra Geniş Bant özelliğinin, paylaşmasanız bile konumunuza ihtiyaç duyduğunu ifade etti. Buna göre, iPhone, konum hizmetlerini kapatsanız bile sınırlı bir kapasitede olsa da bulunduğunuz yeri değerlendirmeye devam edecek”

Apple, aracınıza yaklaşırken tanımak, kapılarının kilidini açmak ve ne zaman açabileceğinizi yönetmek için UWB veya ultra geniş bant kullanımını patent altına almıştır.

Ultra Geniş Bant’ın kendisi konuma odaklanan bir özelliktir. GPS’den daha doğru ve Bluetooth’tan daha hızlı, telefonunuzun veya diğer nesnelerin konumunu tam olarak belirlemenizi sağlamak içindir. Gelecekte, telefonunuzla yaklaştığınızda anahtarlarınızı bulmanıza veya arabanızın kilidini açmanıza yardımcı olabilir.

Bu özellik zaten iPhone 11’in içine yerleştirildi, ancak kullanılabileceği yolların genişliği henüz gerçekleşmedi. Ultra Geniş Bant, Apple etiketleri adı verilen söylentili bir ürünle uyumlu olabilir.

Apple, geçtiğimiz günlerde, bu iPhone özelliğinin, paylaşmasanız bile konumunuza ihtiyaç duyduğunu ifade etti. Buna göre, iPhone, konum hizmetlerini kapatsanız bile sınırlı bir kapasitede olsa da bulunduğunuz yeri değerlendirmeye devam edecek.

IOS bazı ülkelerde şirketin Ultra Geniş Bant teknolojisinin kullanımını yasaklayan düzenlemelere uymak istiyor. Bunun için iOS, telefonların sınırlı yerlerde bulunduğunu algılar ve özelliği kapatır. Bununla beraber yasal endişeler, iOS’in konumunuzu Apple’ın Ultra Geniş Bant özelliğini kapatması gerekip gerekmediğini belirlemek için kullandığı anlamına geliyor.

Şirket, iPhone yazılımının cihazın kullanıcı konum bilgilerini işleyeceğini ve Apple’ın veri toplamayacağını veya depolamayacağını belirtti.

Bir Apple sözcüsü yaptığı açıklamada, “iOS, ultra geniş bantı devre dışı bırakmak ve düzenlemelere uymak amacıyla bir iPhone’un bu yasak yerlerde olup olmadığını belirlemeye yardımcı olmak için Konum Servisleri’ni kullanıyor” dedi.

Şirketin yorumları, güvenlik uzmanı Brian Krebs, iPhone 11 Pro’daki yazılımın, konum servisleri devre dışı bırakıldıktan sonra bile konum verilerine erişmeye devam ettiğini fark ettikten sonra geldi. Başlangıçta kullanıcı konumuna erişim nedenlerini açıklamayan Apple, Krebs ve TechCrunch’a cihazın Ultra Geniş Bant düzenlemelere uyması için bilgiye ihtiyaç duyduğunu söyledi.

Apple’a göre 185’ten fazla ülke teknolojiye izin veriyor. Radyo frekanslarına dayanan teknolojiyi yasaklayan ülkeler arasında Arjantin, Paraguay ve Endonezya bulunmaktadır.

Instagram