Android 12 sürümünün piyasaya sürülmesine çok az bir zaman kaldı. En yeni sürümün birçok özelliği taşıdığı söyleniyor.

Google, bu ayın başlarında Android 12 sürümünü tanıttı. Söylentilere göre, en yeni işletim sistemi Ekim ayının başlarında telefonlarımızda olacak. Önemli güncellemeler içeren Anroid 12’nin en iyi özellikleri genellikle gizli olanlardır. Tıpkı diğer işletim sistemlerinde olduğu gibi.  Bunları henüz duyulmamış olabilir. Bu özellikleri bulmak için işletim sistemini incelemek gerekir. Özellikler bazı uygulamaların içerisinde gömülü olabilir. İşte o gizli özelliklerden bazıları:

Büyük Telefonları Daha Küçük Hissettiren Bir Özellik

Böyle bir özelliği kullanmak için Ayarlar> Sistem> Hareketler> Tek Elle Mod giderek, anahtarı Açık konumuna kaydırmak gerekiyor. Özelliği etkinleştirmek için anahtarın altında iki seçenek bulunuyor: Ekranı erişime doğru çekin veya Bildirimleri göster şeklinde. İlk seçeneği seçtikten sonra Ayarlar uygulamasını kapatın.

Yeni tek elle kullanım modu, ekranınızdakilerin üst yarısını alt yarıya taşıyarak hızlı ayarlar kutucuğuna veya bir bildirime dokunmayı kolaylaştırır. Bunu kullanmak için, telefonunuzun ekranının altındaki küçük çubuğa parmağınızı koyun ve aşağı kaydırın.

Bu özellik, özellikle Galaxy S21 Ultra gibi büyük ekranlı bir telefon kullanıyorsanız şaşırtıcı bir özellik olabilir.

Android 12 Geçmiş Bildirimlere Hızlı Bir Şekilde Erişim Sağlıyor

Bazı bildirimlerin okunmadan silindiği çok olmuştur. Bir süredir Android, bildirim geçmişini gösteriyordu. Ancak bunun için üçüncü taraf başka bir uygulamayı yüklemek gerekiyordu.

Android 12 ise yapılacak olan yeni bir Geçmiş ibaresinin olduğu bildirim alanının alt kısmına gitmek. Son 24 saate ait uyarıların yanı sıra yakın zamanda temizlenen bildirimleri görmek için o düğmeye dokunmak yeterli olacak.

Bu alanda Geçmiş yerine Yönet seçeneği bulunabilir. Bunun nedeni Bildirim Geçmişi’nin kapalı olmasıdır. Bunu açık hale getirmek için Yönet üzerine dokunarak etkinleştirin. Sonra anahtarı Açık konumuna kaydırın.

Yeni Bir Uygulama Düzeneği Seçeneği

Telefonların ana ekranındaki uygulama ızgaraları genellikle 4×4, 5×5, 6×6 ızgara veya benzer kombinasyonlar şeklinde yer alır. Ancak Android 12 bunu farklı bir şekilde sunacak. Bu özellik, yalnızca Pixel telefonlarında geçerli olabilir. Pixel 5’teki Android 12’de, yeni bir uygulama ızgarası seçeneği bulunacak. Bu da 2×2.

Yalnızca Pixel telefonlarla sınırlı olabilecek bu özelliği aktif hale getirmek için Ana ekrana uzun basmak gerekiyor. Buradan yeni 2×2 düzenine geçebilirsiniz. Daha sonra ise Stiller ve Duvar Kağıtları> Izgara> 2×2 öğelerini seçmek gerekir.

Android 12 ile Gelen Özel Bir Oyun Modu

Birçok kişi Android cihazıyla oyun oynamayı oldukça sever. Android 12, kullanıcıları sevindirecek özel bir oyun modu ekliyor. Bu özellikle, oyuna başladığında rahatsız etmeyin otomatik olarak aç gibi şeyler sunacaktır.

Bu moda ulaşmak için ayarların ayrıntısına gitmek gerekiyor. Ayarlar> Bildirimler> Rahatsız Etmeyin> Programlar adımlarına gitmek gerekiyor. Ardından buradaki Oyun Modu’nun yanındaki kutuyu işaretlemek gerekir.

Android 12, bunlar gibi bazı özelliklerle yakında gelecek. Her ne kadar tahminler olsa da Google’ın Android 12’yi resmi olarak ne zaman yayınlanacağı bilinmiyor. Bu gerçekleşene kadar işletim sisteminin özelliklerini öğrenmek oldukça yararlı olacaktır.