“Üç hafta boyunca rekor sayıya ulaşan yangınlar azalıyor…”

İklimi düzenlemede etkin bir rol oynayan, gezegenin ciğerleri olarak isimlendirilen Amazon yağmur ormanları rekor hızla yanıyor.

Brezilya, bu ayın başlarında, yangınların artması sebebiyle olağanüstü hal ilan etti. Bu yıl içerisinde şimdiye kadar Brezilya’nın uzay araştırma merkezi INPE tarafından yaklaşık 73.000 yangın tespit edildi. 2018’e göre %83 artış olması, bunun 2013 yılından beri görülen en yüksek sayıda olduğu ifade ediliyor.

Amazon Yağmur Ormanları Yanıyor
Amazon Yağmur Ormanları Yanıyor

Peki, meydana gelen bu yangına ne neden oldu? Amazon yağmur organları genellikle nemli bir iklime sahiptir. Temmuz ve Ağustos ayları kurak mevsimin başlangıç zamanlarıdır. Bu kuraklık Eylül başlarında zirveye çıkarak en kurak aylar yaşanmış olur.

Yangının iklimsel sebepleri olabileceği gibi beşeri faktörler de yangının çıkış sebeplerinden olabilir. Burada ilk akla gelen ve çoğunluğu oluşturan faktör insandır. Çünkü ateş çoğunlukla tarım veya çiftlikler için araziyi temizlemek amacıyla kullanılır.

Bu nedenle yangınların büyük çoğunluğunun sebebi insan olarak görülebilir.

Yangından hangi alanların etkileneceği konusuna gelince; uydu görüntülerine göre Brezilya’daki Amazonas, Rondonia, Para ve Mato Grosso eyaletlerinde yangınlar görülüyor. Euronews’a göre Amazon eyaleti en çok etkilenen yer.

Yangınların vereceği zararın etkileri ise Brezilya ve komşularının çok ötesine geçiyor. İlk olarak bölgenin yağmur ormanları, dünyadaki oksijenin %20’sinden ve dünyanın bilinen biyoçeşitliliğinin %10’undan fazlasını oluşturuyor. Eğer yağmur ormanları yok olsaydı, dünya, çiftliklerden içme suyuna kadar her şeyin etkileneceği biçimde büyük bir değişime uğrayacaktı.

Amazon Yağmur Ormanları Yanıyor
Amazon Yağmur Ormanları Yanıyor

Birleşmiş Milletler Dünya Meteoroloji Örgütü, Perşembe günü çıkan yangınların, ayrıca atmosferi kirlettiği ifadesinde bulundu.

Ateşin büyüklüğü hususunda uzaydan gelen fotoğraflara bakıldığında bir çıkarım yapmak mümkün. Avrupa Birliği Dünya Gözlem Programının Sentinel uyduları Amazonas, Rondonia ve diğer bölgelerdeki önemli miktarda duman görüntülerini elde etti.

Yangınların azalmakta olduğu ifade edilenler arasında. Halk tüm bu olup bitene, Twitter aracılığıyla tepkisini gösterdi. Ayrıca Brezilya devlet başkanı Jair Bolsonaro, insanlar tarafından eylemsizlikle suçlanarak eleştiriye maruz kaldı.

NASA, yangınları izlemeye devam ediyor. Geçen hafta boyunca, Aqua uydusu ve Sentinel 3 tarafından elde edilen duman görüntüleri sosyal medyada paylaşıldı.

Instagram