Alexa masum mu?

ABD’de yaşayan bir çift, bir gün Amazon’un yapay zeka ürünü sanal asistanı Alexa için “kesin şu anda bizi dinliyordur” diye aralarında şaka yaptıklarında, gülüşmeleri bir anda kesildi.

Haklılardı. Alexa onları dinleyip seslerini kaydediyor üstelik bu kaydı telefon rehberinden rastgele bir kişi seçip yolluyordu.

Portland eyaletinin Oregan şehrinde yaşanan olay, Danielle ve eşini şaşkına uğrattı.

Amazon yetkililerinin bu ender yaşanan olaya elbette bir açıklaması var ancak öncesinde hikayenin detayını aktaralım.

ABD’de yayın yapan ABC televizyonuna konuşan Danielle, her şeyin eşinin iş arkadaşından gelen ani telefonla başladığını söyledi.

Arkadaşı, çiftin evlerinde kaydedilmiş bazı ses dosyalarının kendi telefonuna gönderildiğini söylüyordu.

Danielle’in eşi, iş arkadaşına ilk başta inanmadı ama karşı taraf “Duydum işte, oturmuş “ahşap döşeme mi yaptırsak? diye konuşuyordunuz” deyince, çift şaşkına döndü.

Ürkütücü değil mi? Ahşap döşeme yerine daha kişisel konular da olabilirdi.

Alexa, Amazon tarafından piyasaya sürülen sesli komut hoparlörü Echo’nun asistan yazılımı. İnsanlar evlerinde kullandıkları yapay zeka Alexa’ya bazı komutlar vererek müzik çalıyor, sipariş verebiliyor, alarm kuruyor evdeki teknolojik aletleri kullanıp yönetebiliyorlar.

Apple Siri ve Google Asistan Alexa benzerleri arasında.

Yaşanan bu olay Amazon’a sorulduğunda şirket yetkililerinden biri şöyle bir açıklama yaptı: “Yapay zeka aslında ‘Alexa’ sözcüğüne benzer bir ses duyup uyanıyor. Çiftin sohbetinin devamını ‘mesajı gönder‘ komutu olarak algılamış ve hoparlörden ‘kime?’ diye sormuş. Arka plandaki sohbette bazı konuşmaları telefon rehberinden bir isim olarak algılamış. Sonrasında gönderilecek ismi telaffuz edip ‘doğru kişi mi?’diye sormuş. Yine arka plandaki konuşmalardan birini ‘doğru‘ komutu olarak algılamış. Yaşanan olay çok nadir görünen, yaşanmaması gereken bir olay. Benzer bir durumun yaşanmaması için tüm olasılıkları değerlendiriyoruz.

Benzer olay tekrar yaşanmasa da bu durum yapay zeka kullanan sesli asistanlarına olan güvenin sorgulanmasına sebep olabileceğe benziyor.

 

Instagram