8K Ekranlara Merhaba deyin. Samsung, LG ve diğer ekran ve TV üreticileri yüksek çözünürlüklü ekran yarışında vites yükseltmeye devam ediyor. Ancak hali hazırda bir 4K TV’niz varsa endişelenmenize hiç gerek yok.

Samsung dün 33 milyondan fazla piksel içeren Q900 adlı ürününü tanıttı. Ürün tanıtımında herhangi bir fiyat bildirimi olmadı. Ancak 85 inçlik bu muazzam TV Ekim ayında ABD pazarında satışa çıkacak ilk 8K TV olacak olması sebebiyle ayrıca bir öneme sahip.

Samsung Q900 8K TV

Aslında Samsung’un en yakın rakibi LG, bir gün önce “dünyanın ilk 8K OLED TV’si” adını verdiği ürününü açıkladı. Bu yılın Ocak ayında da CES fuarında 88 inçlik bir cihaz göstermiş ancak satışa hazır bir cihaz konusunda herhangi bir tarih bildirmemişti. 8K TV konusunda açıklamaların peş peşe gelmesi de manidar.

8K TV yarışında Sharp epey mesafe kat etmişe benziyor. 70 inçlik 8K monitörünü bu yılın başında Çin, Japonya ve Tayvan’da piyasaya sürdükten sonra Avrupa’ya göndermeye başladı.

Sharp LV-70X500E

8K TV’ler teknoloji devi şirketlerin daha büyük ekranlarda daha keskin görüntüler yakalamak için piksel sayılarında ciddi artış yaşamaları söz konusu.

Samsung Ekranlardan Sorumlu Kıdemli Başkan Yardımcısı Jongsuk Chu, “Müşterilerimizin yeni 8K modellerimizde renkten, netlikten ve parlaklıktan herhangi bir eksiklik yaşamayacağını taahhüt ediyoruz” gibi iddialı bir açıklama yaptı.

8K TV’lerin, henüz ülkemizde 4K TV’ler yeterince yaygınlaşmamışken yoğun talep göreceği şüpheli. Ancak dev ekran üreticilerinin mevcut yatırımlarını bu alanda yapacakları da su götürmez bir gerçek.

Ekran Üreticileri Umutlu

Teknoloji konusunda karışık bir geçmişe sahip olmasına rağmen TV endüstrisi şu anda yaşanan gelişmelerden memnun diyebiliriz.

Daha düşük fiyat gamında piyasaya sunulan mevcut 4K ve OLED TV’ler içinde bulunduğumuz 2018’in ilk altı ayında pazarı canlandırdı.

Ülkemizde yaklaşık 9.000 dolar fiyatıyla satışa sunulması tahmin edilen 8K TV bu fiyatıyla evlerimizde epey bir süre yer alamayacak gibi görünüyor.

Esasında benzer durum 4K TV’lerde de yaşanmıştı. Şu anda tüketicilerin tercih ettiği ürün olan 4K TV piyasaya sürüldüğü ilk tarih olan 2013 yılında pazar payı satılan tüm TV’lere oranla sadece %3’tü.

8K TV’lerin ekran teknolojisinde yaşatacağı ivmeyi merakla bekliyoruz ancak bununla birlikte bu denli kaliteli görüntüleme teknolojisine sahip bir TV’ye bu görüntüleri sunacak donanım sektörü nasıl gelişecek ayrı bir tartışma konusu.