“2020 Nobel Fizik Ödülü’nün kazananları büyük kara delik keşifleri için yapılan çalışmalar oldu. Andrea Ghez ödülü Roger Penrose ve Reinhard Genzel ile paylaştı”

2020 Nobel Fizik Ödülü büyük kara delik keşifleri için verildi. Bu yılki fizik ödülü, alanlarının en tepesindeki üç bilim insanı arasında paylaştırıldı. Andrea Ghez ödülü kazanan dördüncü kadın oldu ve ödüllü arkadaşları Roger Penrose ve Reinhard Genzel ile paylaştı.

Oxford Üniversitesi’nden Roger Penrose, Einstein’ın görelilik teorisinin doğrudan kara deliklerin oluşumuna yol açtığını gösterdiği için ödüle layık görüldü.

Penrose, kara delik keşifleri alanında oldukça iyi bir kariyere sahiptir. 1965’te, Einstein’ın ölümünden sadece 10 yıl sonra, kara deliklerin varlığını kanıtladı. Onları ufuk açıcı bir makalede ayrıntılı olarak tanımladı: “Yerçekimsel Çöküş ve uzay-zaman tekillikleri. Daha sonra Stephen Hawking ile yaptığı çalışmalardan dolayı Wolf Fizik Ödülü’nü kazandı.

Andrea Ghez ve Reinhard Genzel birlikte, dev yıldızlararası gaz ve toz bulutlarının arasından Samanyolu’nun merkezine kadar dünyanın en büyük teleskoplarını kullandılar. 1990’ların başından beri devam eden öncü çalışmalarının sonucu, evrenimizin merkezinde bir kara deliğin bulunduğunun en ikna edici kanıtıdır.

Ghez, 1903’te Nobel Ödülü kazanan ilk kadın olan Marie Curie’nin ardından fizik ödülünü alan kadınlar listesindeki yerini aldı. Bu oldukça kısa bir liste. Geçtiğimiz günlerde düzenlediği basın toplantısında bununla ilgili olarak, “Umarım diğer genç kadınları sahaya davet edebilirim. Çok fazla zevki olan bir alan ve eğer bilim konusunda tutkuluysanız, yapılabilecek çok şey var” açıklamalarında bulundu.

2020 Nobel Fizik Ödülü’nün Kazananları

Nobel Fizik Komitesi başkanı David Haviland ödül sahipleri ve çalışmaları ile ilgili olarak, Bu yılki Ödül Sahiplerinin keşifleri, kompakt ve süper kütleli nesneler üzerinde yapılan çalışmalarda yeni bir çığır açtı. Ancak bu egzotik nesneler hala cevaplar için bekleyen ve gelecekteki araştırmaları motive eden birçok soru soruyor. Sadece iç yapıları hakkında sorular değil, aynı zamanda bir kara deliğin yakın çevresindeki aşırı koşullar altında yerçekimi teorimizi nasıl test edeceğimizle ilgili sorular da var” ifadelerinde bulundu.

Instagram